To rekord Olsztyna. Projekt parku Nagórki-Jaroty zebrał podpisy poparcia... w 23 minuty

2024-02-17 15:47:15(ost. akt: 2024-02-19 10:09:25)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Park Nagórki-Jaroty to oddolna inicjatywa, w którą zaangażowali się dwaj olsztyńscy radni: Paweł Klonowski i Łukasz Łukaszewski. W tym roku tereny wokół zbiornika retencyjnego mogą zostać ponownie rozbudowane, o czym świadczy rekordowo szybkie poparcie projektu.
Zgłaszanie projektów do tegorocznej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego kończyło się wczoraj (piątek 16 lutego) o godz. 23:59. Na "ostatniej prostej" do wyścigu dołączył projekt, który swoim wynikiem zdominował dwie poprzednie edycje OBO - Park Nagórki-Jaroty a inicjatorzy zaczęli zbierać wymagane 50 podpisów pod poparciem projektu około godz. 20, czyli cztery godziny przed zakończeniem terminu składania wniosków.

Jak się okazało, finalnie nie trzeba było długo czekać na zebranie podpisów. Ostatecznie licznik poparcia dla projektu zatrzymał się na 91 nazwiskach, jednak wymaganie 50 inicjatorzy projektu osiągnęli zaledwie po 23 minutach co jest absolutnym rekordem i świadczy o niesłabnącym poparciu dla idei dalszej rozbudowy parku.

Park Nagórki Jaroty po raz trzeci


Park Nagórki-Jaroty, to urokliwe tereny rekreacyjne, wywodzące się z adaptacji zbiornika retencyjnego, usytuowanego przy al. Sikorskiego i ul. Paukszty. Ten innowacyjny zbiornik retencyjny przede wszystkim stanowi praktyczne rozwiązanie mające na celu minimalizowanie ryzyka zalania ulic oraz piwnic mieszkańców podczas gwałtownych opadów deszczu. Dzięki temu systemowi retencji wody, zgromadzona w nim woda może być wykorzystywana przez strażaków lub miejskie służby odpowiedzialne za pielęgnację zieleni.

Nie ogranicza się jednak jedynie do funkcji praktycznych. Park Nagórki-Jaroty oferuje bogatą paletę atrakcji dla mieszkańców. Na obszarze niemalże 4 hektarów rozciągają się oświetlone alejki, które zapewniają przyjemne trasy spacerowe i rowerowe. Dodatkowo, park został wyposażony w fontannę, tarasy, grille, trampoliny oraz plac zabaw, przyciągając uwagę zarówno dzieci, jak i dorosłych. W duchu harmonii z naturą, w Parku Nagórki-Jaroty posadzono 150 drzew, tysiące krzewów i bylin, tworząc przyjazne środowisko.

Tym razem radni złożyli projekt na zagospodarowanie terenów zielonych w parku, które ma kosztować 750 tys. zł. Oprócz tego wniosek obejmuje także projekt budowalny za 200 tys. zł i małą architekturę za 50 tys. zł, co łącznie daje kwotę dodatkowego miliona złotych.

Listę do głosowania poznamy 15 maja, a sam wybór odbędzie się między 29 maja a 23 czerwca. Zadania z największym poparciem, które będą realizowane od początku 2025 roku, poznamy 11 lipca.

W XI edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego pula na projekty miejskie to 2,2 miliona złotych, a na osiedlowe - 5,3 milionów złotych.

Karol Grosz

[fbpost]https://www.facebook.com/parknagorkijaroty/posts/pfbid0DbAC7bBbCBdjoqYmCanCieu9rSeUMzPhjmMVm3qxfdZUSjv8EmiexFgvB15hY4rul">