Olsztyńscy policjanci rozbili zorganizowaną grupę przestępczą. Oszuści działali na terenie Warmii i Mazur wyłudzając pieniądze metodą BLIK

2024-02-14 17:00:31(ost. akt: 2024-02-14 14:52:54)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: KMP Olsztyn

Funkcjonariusze zwalczający cyberprzestępczość zatrzymali pięciu podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie pieniędzy oraz liczne oszustwa internetowe. Sprawcy wyłudzali kody blik. Wed.ług śledczych oszukali ponad 50 osób.
Zatrzymani przełamując elektroniczne zabezpieczenia, przejmowali konta profili społecznościowych należących do innych osób.

Fot. KMP Olsztyn

— Następnie nawiązywali korespondencję ze znajomymi osób, których konta zostały przejęte o przesłanie kodu do szybkich płatności internetowych. Po otrzymaniu kodów (blik), wypłacali pieniądze z bankomatów w różnych miastach województwa warmińsko–mazurskiego — wyjaśnił podkom. Krzysztof Wrześniowski z zespołu prasowego Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Chcąc uniknąć zdemaskowania, sprawcy podróżowali pomiędzy miejscowościami.

— Używali kamuflażu, wierząc, iż w ten sposób ich tożsamość nie zostanie ustalona. Dodatkowo, wystawiali na sprzedaż podrabiane towary w postaci ubrań znanych marek oraz sprzętu RTV, wprowadzając w błąd kupujących, co do faktu ich autentyczności. Aby się uwiarygodnić, podejrzani podrabiali umowy, które potwierdzały, iż sprzedawany towar jest oryginalny i został nabyty w sklepach firmowych — podał podkom. Wrześniowski.

[medxiabox=n]1106869[/mediabox]

Śledczy ustalili, że pieniądze uzyskiwane w toku popełnianych przestępstw podejrzani inwestowali w kryptowaluty i dokonywali ich prania poprzez wielokrotne przelewy pomiędzy kolejnymi rachunkami bankowymi i innymi instrumentami płatniczymi.

— Intensywne czynności funkcjonariuszy Wydziału w Olsztynie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Olsztynie doprowadziły do zgromadzenia materiału dowodowego, który pozwolił na ustalenie i zatrzymanie sprawców opisywanych czynów — podał podkom. Wrześniowski.

Zatrzymanym prokurator z Prokuratury Okręgowej w Olsztynie przedstawił zarzuty dotyczące kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy pochodzących z dokonywanych przestępstw, uzyskiwania nieuprawnionego dostępu do profili na portalach społecznościowych i przesyłanie do wielu osób wiadomości z prośbą o wygenerowanie i przesłanie kodów do szybkich płatności internetowych, które następnie były wykorzystywane do wypłaty pieniędzy z bankomatów.

Fot. KMP Olsztyn

W przypadku dwóch podejrzanych sąd zastosował tymczasowe aresztowanie.

— W trakcie czynności zabezpieczono sprzęt w postaci telefonów komórkowych, komputerów i innych cyfrowych nośników danych, a także środki psychoaktywne w postaci marihuany oraz materiały o charakterze pedofilskim. Funkcjonariusze zabezpieczyli również kryptowalutę, którą podejrzani kupowali za środki pochodzące z czynów zabronionych — wyjaśnił policjant.

W skoordynowanej akcji prowadzonej przez Wydział w Olsztynie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości brali również udział funkcjonariusze Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.

Pokrzywdzonych zostało ponad 50 osób, zaś straty szacowane są na kilkadziesiąt tysięcy złotych.

(PAP)

Autorka: Aleksandra Kuźniar