ROK KOPERNIKA W ORANŻERII KULTURY (zdjęcia)

2024-02-13 09:36:37(ost. akt: 2024-02-13 09:39:52)

Autor zdjęcia: Oranżeria Kultury

W przyszłym tygodniu przypada kolejna rocznica urodzin wielkiego astronoma i lidzbarczanina – Mikołaja Kopernika. Przy tej okazji warto podsumować ubiegłoroczną celebrację Roku Kopernika, w czasie którego zespól Oranżerii Kultury przygotował szereg wydarzeń poświęconych postaci astronoma.
Większość z nich odbyła się w ramach projektu Tu zatrzymało się słońce - Mikołaj Kopernik w Lidzbarku Warmińskim - cykl wydarzeń kulturalnych w 550. rocznicę urodzin Kopernika. Był to projekt szczególnie istotny, ukierunkowany na upowszechnienie wiedzy o lidzbarskim okresie życia Kopernika – bardzo istotnym dla jego przyszłej działalności.

Odbyły się dwa konkursy o zasięgu ogólnopolskim – 9. edycja konkursu plastycznego „Słowem Malowane pod hasłem „A planety szaleją… oraz konkurs literacki „Droga Do Gwiazd Prowadzi Przez Lidzbark Warmiński.

W ramach pierwszego z nich nadesłano ponad 800 dzieł plastycznych, których tematem był szeroko pojęty kosmos i astronomia, autorstwa uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, w tym liceów plastycznych oraz podopiecznych placówek specjalnych. Spośród prac Jury wybrało najlepsze a można je jeszcze oglądać na wystawie w oranżeryjnej Galerii. Drugi zaowocował nadesłaniem ponad 30 prac opisujących pobyt Kopernika na zamku w Lidzbarku Warmińskim. Z zadaniem tym najlepiej poradzili sobie oczywiście lidzbarczanie – Maria Bałuch i Jakub Józefowicz.

Jednakże celebrację rozpoczęliśmy wcześniej, bo już w lutym od zajęć edukacyjnych Urodziny Kopernika organizowanych w ramach wojewódzkiego „Tygodnia Kopernikańskiego”. Przez tydzień dzieci i młodzież oraz osoby z niepełnosprawnościami z Lidzbarka Warmińskiego i okolic poznawały życie i działalność Kopernika ze szczególnym uwzględnieniem „okresu lidzbarskiego” – tak ważnego dla powstania i ukształtowania teorii heliocentrycznej.

Tryb warsztatowy kontynuowany był w czasie cyklicznych „Wakacyjnych przygód w środy” kiedy to odbywały się zajęcia kreatywne i plastyczne "Ale Kosmos" poświęcone omówieniu mapy nieba i rysowaniu własnych gwiazdozbiorów oraz "Rysujemy prezent dla Kopernika", w czasie których powstawały laurki i rysowane powinszowania z okazji urodzin wybitnego lidzbarczanina. W zajęciach tych brali udział także turyści z całej Polski spędzający w Lidzbarku wakacyjne dni.

Kreatywnością wykazali się także uczestnicy zajęć "Kopernik i Krasicki - koledzy z Warmii", "Chodź pomaluj mi niebo i portret" i "Koperniku Nasz Kochany".
Prowadzone były przez Agnieszkę Markowicz – artystkę silnie związaną z Kopernikiem i popularyzującą jego postać poprzez swoją sztukę. Ich uczestnicy – dzieci i dorośli, całe rodziny oraz nauczyciele i instruktorzy wykonywali t-shirty z wizerunkiem astronoma z przygotowanych przez Artystkę wzorów i szablonów. I chyba niejeden dom mody mógłby pozazdrościć nam fantastycznych „wyrobów”.

Poza zajęciami stacjonarnymi przygotowaliśmy także bogatą ofertę wycieczek tematycznych – oczywiście kopernikańskich. Szczególnie uroczystą oprawę miał spacer inaugurujący Dni Lidzbarka Warmińskiego, kiedy to kolorowy korowód niemal 100 osób przeszedł lidzbarskimi uliczkami szlakiem miejsc związanych z Kopernikiem. Odwiedziliśmy Zamek Biskupów Warmińskich - krużganki, Oratorium Łukasza Watzenrode, Wielki Refektarz oraz dzisiejsze pamiątki pobytu Kopernika w Lidzbarku – most Kopernika, pomniki, ulicę i mural z astronomem, szkołę podstawową jego imienia. Uczestnicy spaceru wysłuchali także prelekcji drugiego po Koperniku lidzbarskiego astronoma – Jacka Drążkowskiego.

Astronomowi poświęciliśmy także 4. edycję Literackiej Gry Miejskiej „Lidzbarskim chodnikiem pod rękę z Kopernikiem”, w której wzięło udział ponad 200 uczniów i uczennic z 5 szkół podstawowych gmin miejskiej i wiejskiej Lidzbark Warmiński. Łącznie 16 drużyn przeszło trasę rozwiązując zagadki dotyczące literatury, kosmosu, historii i Mikołaja Kopernika na 8 wyznaczonych punktach. Najlepszą Drużyną tegorocznej edycji Literackiej Gry Miejskiej okazał się team Adam Ewci ze Szkoły Podstawowej nr 1 W Lidzbarku Warmińskim.

Odbyły się także 3 edycje "Kopernikańskie spotkanie - był jednym z nas", na które zaprosiliśmy kustosz muzeum zamkowego Małgorzatę Jackiewicz - Garniec oraz ponownie Jacka Drążkowskiego i Agnieszkę Markowicz.

Uczestnicy spotkań zapoznali się z powstaniem i założeniami teorii heliocentrycznej Kopernika i jaj skutkami dla astronomii dawnej i współczesnej, zwiedzili miejsce zamieszkania Kopernika - zamek biskupów warmińskich i poznali jego historią a także wysłuchali opowiadania o promocji postaci Kopernika poprzez sztukę - między innymi instalację "stół kopernikański" i prace plastyczne.
Wraz z końcem roku także my zakończyliśmy świętowanie. Ostatnim akcentem było Spotkanie Muzyczne "Pod niebem pełnym marzeń" - 28 grudnia zagrał zespół Zagan Acoustic w składzie: Andrzej Wojciechowski – klarnet, Joachim Łuczak – skrzypce, Paweł Zagańczyk – akordeon, Jarosław Stokowski – kontrabas. Usłyszeliśmy autorskie aranżacje m. in. Kujawiaka – polskiego tańca ludowego Jakuba Kubali, a także kompozycji Krzesimira Dębskiego.

Artyści zaprezentowali również utwory ze swojej płyty „Folk&Roll”, np. inspirowany rytmami bałkańskimi BAGAs, izraelską Horę, nostalgiczne Miasteczko oraz urzekający Taniec życia.

Zespół Oranżerii Kultury dziękuje wszystkim, którzy celebrowali z nim ten uroczysty rok. Mikołaj Kopernik i czas spędzony w Lidzbarku na pewno zostaną w pamięci uczestników naszych wydarzeń i naszej na kolejne lata.
Materiały Oranżerii