Co ma wspólnego powiat olsztyński z nowosądeckim? Podejmą współpracę na wielką skalę

2024-02-12 17:05:22(ost. akt: 2024-02-12 15:11:28)

Autor zdjęcia: Agata Lada

Powiat olsztyński i powiat nowosądecki dzieli ponad 500 km. Mimo znacznej odleglości okazuje się, że oba powiaty łączą podobne doświadczenia i uwarunkowania funkcjonowania. Zdaniem starosty olsztyńskiego to dobra baza pod nawiązanie partnerstwa między samorządami.
Starosta Andrzej Abako stanął na czele delegacji, która w dniach 8-9 lutego 2024 gościła w Małopolsce. Podczas spotkania z Markiem Kwiatkowskim, starostą nowosądeckim i Romanem Potońcem, przewodniczącym Rady Powiatu Nowosądeckiego, przekazał List intencyjny w sprawie współpracy miedzy dwoma powiatami.

— Jestem przekonany, że współdziałanie władz, związków, stowarzyszeń i instytucji oraz wymiana doświadczeń przyczynią się do wzrostu potencjału obu powiatów, zwiększą ich atrakcyjność i przyciągną uwagę potencjalnych inwestorów, a to wpłynie na rozwój naszych powiatów. Chcielibyśmy współpracować w obszarach oświaty, transportu, ochrony środowiska, kultury, pomocy społecznej, służby zdrowia, turystyki, sportu i gospodarki — mówił starosta Abako.

Starosta nowosądecki także cieszy się z przyszłej współpracy.

— To dobry pierwszy krok do partnerstwa. Założenia programowe są realne i sądzę, że moglibyśmy je w perspektywie kolejnych lat wdrażać. Wymiana poglądów i doświadczeń może przyczynić się do lepszego rozwoju naszych powiatów — powiedział starosta Marek Kwiatkowski.

Warmińska delegacja na zaproszenie Jana Dziedziny, wójta Gminy Łącko, wzięła także udział w uroczystym otwarciu Centrum Kultury i Edukacji Muzycznej w Łącku.

— To dla nas ważne miejsce. Obecnie przygotowujemy się do budowy podobnego centrum, które połączy Samorządową Szkołę Muzyczną i Gminny Ośrodek Kultury w Dywitach. Szukając inspiracji do tej inwestycji trzy lata temu trafiliśmy na budowę Waszego Centrum, przyjechaliśmy do Łęcka i oglądaliśmy rozwiązania techniczne — mówił Andrzej Abako, wręczając wójtowi upominki związane z postacią Mikołaja Kopernika. Przekazał także szklanego Anioła Warmińskiego dyrektorowi CKiEM, a dyrektorowi tutejszej szkoły muzycznej wydawnictwo nutowe. — To "Wycinanki muzyczne", cykl miniatur instrumentalnych opartych na folklorze Warmii i Mazur. Mam nadzieję, że w przyszłości obie nasze szkoły muzyczne zagrają wspólny koncert — zaproponował A. Abako.

Staroście olsztyńskiemu towarzyszył m.in. Waldemar Szydlik, sekretarz Gminy Dywity.

— Siedziba Samorządowej Szkoły Muzycznej w Dywitach mieści się obecnie w budynku szkoły podstawowej, gdzie już brakuje miejsca. Powstał więc pomysł, by wybudować razem z Powiatem Powiatowo-Gminne Centrum Kultury i Edukacji Muzycznej. Gmina Dywity przekazała działkę w Wadągu. Trzymajcie teraz Państwo kciuki, by na naszym terenie powstał tak wspaniały obiekt jak wasz — mówił Waldemar Szydlik, zapraszając do gminy Dywity i powiatu olsztyńskiego.

tekst: Magdalena Bujewicz-Mydlak