Pierwsze w tym roku w regionie ognisko ptasiej grypy

2024-02-09 11:39:59(ost. akt: 2024-02-09 12:37:44)
Ptasia grypa w powiecie nowomiejskim. Ognisko choroby w Ostaszewie

Ptasia grypa w powiecie nowomiejskim. Ognisko choroby w Ostaszewie

Autor zdjęcia: archiwum

W Dziarnach w powiecie iławskim wykryto pierwsze w tym roku na terenie woj. warmińsko-mazurskiego ognisko grypy ptaków u drobiu. W gospodarstwie, w którym stwierdzono obecność wirusa, hodowano 10 tys. indyków.
Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii podał w komunikacie, że ognisko grypy ptaków u drobiu stwierdzono w gospodarstwie komercyjnym w miejscowości Dziarny, gdzie utrzymywano 10 050 sztuk indyków rzeźnych. Obecność materiału genetycznego wirusa grypy ptaków (AIV) H5N1 w pobranych tam próbkach wykryto podczas badań wykonanych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach.

— W gospodarstwie wdrożone zostały odpowiednie procedury. Dzisiaj odbywa się likwidacja ogniska, ptaki są zabijane, będą wywożone do utylizacji i przeprowadzona będzie wstępna dezynfekcja — powiedziała zastępca wojewódzkiego lekarza weterynarii Dorota Daniluk.

W najbliższym czasie wojewoda warmińsko-mazurski ma wydać rozporządzenie, w którym wyznaczona zostanie strefa zapowietrzona - w promieniu 3 km wokół ogniska wystąpienia wirusa ptasiej grypy, a także strefa zagrożona poza obszarem zapowietrzonym - w promieniu 7 km.

W wyznaczonych strefach zostanie zakazane lub ograniczone m.in. przemieszczanie i transport drobiu lub innych ptaków, a nakazane m.in. trzymanie drobiu w kurnikach albo innych zamkniętych obiektach w sposób uniemożliwiający kontakt z innymi ptakami, a także wyłożenie mat dezynfekcyjnych na ustalonych drogach.

Służby weterynaryjne apelują do hodowców drobiu o rygorystyczne przestrzeganie zasad bioasekuracji. W 2023 r. w regionie stwierdzono sześć, a w całej Polsce 68 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków. Łącznie utrzymywane było w nich ponad 1,03 mln sztuk drobiu.(PAP)

autor: Marcin Boguszewski