Jaki lekarz może przepisać receptę na medyczną marihuanę? Specjalizacje i kwalifikacje

2024-02-08 15:08:27(ost. akt: 2024-02-08 15:11:47)   Artykuł sponsorowany
Medyczna marihuana staje się coraz bardziej popularną formą wspomagania terapii różnych schorzeń. Dla wielu pacjentów stanowi uzupełnienie leczenia lub alternatywę w zwalczaniu wielu przypadłości. Terapia konopna jest możliwa wyłącznie po uzyskaniu recepty od lekarza. Dowiedz się, jaki specjalista może przepisać medyczną marihuanę i jacy pacjenci najczęściej kwalifikują się do terapii.

Jaki lekarz może przepisać medyczną marihuanę?


 
W Polsce uprawnienia do przepisywania medycznej marihuany mają lekarze specjalizujący się w różnych dziedzinach medycyny, z wyjątkiem lekarzy weterynarii. Receptę może wystawić nawet lekarz rodzinny, jednak istotne są uprawnienia do wystawiania recept na środki psychoaktywne. Specjalista powinien też znać aktualne przepisy dotyczące stosowania medycznej marihuany w Polsce. Najczęściej recepty na medyczną marihuanę wystawiają:

neurolog – lekarze neurologii zajmują się schorzeniami układu nerwowego, takimi jak padaczka, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, w których leczeniu może być stosowana medyczna marihuana.
onkolog – jest to lekarz zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób nowotworowych, może więc przepisywać medyczną marihuanę pacjentom, których stan zdrowia wymaga łagodzenia objawów chorób nowotworowych lub skutków ubocznych leczenia onkologicznego poprzez zastosowanie tej formy terapii.
reumatolog – pacjenci cierpiący na choroby reumatyczne, np. reumatoidalne zapalenie stawów, mogą również skorzystać z medycznej marihuany. Reumatolodzy, specjaliści w dziedzinie chorób reumatycznych, mogą przepisać medyczną marihuanę w celu łagodzenia bólu i poprawy komfortu życia pacjenta.

Oprócz wyżej wymienionych także niektórzy lekarze innych specjalizacji, np. pulmonolog, psychiatra czy lekarz rodziny (pod odpowiednimi warunkami i w oparciu o diagnozę pacjenta), mogą przepisać medyczną marihuanę. Lekarze muszą być świadomi potencjalnych korzyści oraz ryzyka związanego z zastosowaniem tej formy terapii i podejść do tego tematu z pełnym profesjonalizmem.

Czym jest e-recepta na medyczną marihuanę?


 
W Polsce proces uzyskiwania recepty na medyczną marihuanę może odbywać się również online. Pacjent po konsultacji z lekarzem, który stwierdzi, że istnieją wskazania do zastosowania terapii, może otrzymać elektroniczną receptę, którą następnie może zrealizować w aptece. E-recepta na medyczną marihuanę ułatwia pacjentom dostęp do terapii, eliminując konieczność fizycznego udawania się do lekarza, by otrzymać papierową receptę. W jej uzyskaniu może pomóc Centrum Marihuany, gdzie recepty na medyczną marihuanę online wystawiają doświadczeni lekarze.

Ile kosztuje medyczna marihuana?


 
Koszty związane z medyczną marihuaną w Polsce różnią się m.in. w zależności od formy i dawki leku, a także od konkretnego dostawcy. Pacjenci powinni być świadomi, że medyczna marihuana nie jest refundowana przez NFZ, co oznacza, że są zobligowani do ponoszenia  pełnych kosztów terapii we własnym zakresie. Przed rozpoczęciem stosowania medycznej marihuany zawsze należy skonsultować się z lekarzem. 

Zwykle koszt suszu konopnego to kilkadziesiąt złotych za gram, przy czym najmniejsze dostępne w aptekach opakowania mają 5 gram. Dodatkowo w wydatkach należy uwzględnić koszt waporyzatora i innych niezbędnych akcesoriów. W niektórych przypadkach miesięczne wydatki na terapię mogą wynieść nawet tysiąc złotych. Warto mieć tego świadomość, rozważając rozpoczęcie terapii z wykorzystaniem konopi.