Płock: obwodnica ma być połączona z drogą ekspresową

2024-02-07 19:52:55(ost. akt: 2024-02-08 08:34:43)

Autor zdjęcia: pixabay

Urząd Miasta Płocka planuje modernizację obwodnicy, która docelowo byłaby połączona z mającą powstać w pobliżu drogą ekspresową S10. Częścią przedsięwzięcia ma być budowa wiaduktu nad Rondem Wojska Polskiego, którędy przebiegają obecnie drogi krajowe nr 60 i 62.
Informując w środę o planach modernizacji obwodnicy, połączenia jej z S10 i budowy wiaduktu, prezydent Płocka Andrzej Nowakowski podkreślił, że realizacja inwestycji poprawi „jakość komunikowania się” na terenie miasta, w tym w zakresie ruchu tranzytowego.

W założeniu, modernizacja obwodnicy Płocka, oprócz budowy wiaduktu nad Rondem Wojska Polskiego, polegać ma także na poszerzeniu jej fragmentu do dwóch jezdni i czterech pasów, a także na rozbudowie innego fragmentu, który wyprowadzi ruch pojazdów z obwodnicy na drogę ekspresową S10 w rejonie miejscowości Goślice, ok. 7 km od granicy miasta.

„Tego rodzaju rozwiązania wstępnie zostały zaakceptowane podczas rozmów z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA)” - powiedział na środowej konferencji prasowej Nowakowski.

Jak dodał prezydent Płocka, „w tym momencie przedsięwzięcie wejdzie w fazę projektowania”, co w części należeć będzie do samorządu Płocka, a w części do GDDKiA. „My będziemy musieli, jeżeli dojdziemy do ostatecznego porozumienia, zaprojektować i wykonać to wszystko, co będzie w granicach miasta”.

Przedstawiając plan inwestycji, płocki samorząd przypomniał, że od wielu lat zabiegano tam, aby planowana droga ekspresowa S10 przebiegała jak najbliżej miasta, natomiast w przypadku obwodnicy zwrócił uwagę, że wybudowano ją w niepełnym standardzie, ponieważ „chodziło o to, by jak najszybciej zafunkcjonowała i zaczęła wyprowadzać ruch tranzytowy z miasta”.

„Uprzedzaliśmy, że z czasem będziemy ją stopniowo modernizować. Dlatego obok pierwszych odcinków obwodnicy zostawiliśmy miejsce na wielopoziomowe skrzyżowania i dodatkowe pasy ruchu” - wyjaśnił Urząd Miasta Płocka.

W informacji wspomniano jednocześnie, że początkowo GDDKiA rozważała modernizację ul. Bielskiej w Płocku, jako trasy dojazdowej do S10, wraz z jej przedłużeniem do miejscowości Goślice - ostatecznie udało się przekonać GDDKiA, że lepszym rozwiązaniem jest modernizacja obwodnicy oraz budowa nowego odgałęzienia od niej w kierunku planowanej drogi ekspresowej.

„Połączenie nas z S10 ul. Wyszogrodzką i Bielską oznaczałoby utrzymanie tranzytu w centrum Płocka. Budowa nowego łącznika do +ekspresówki+ pod Goślicami rozwiązuje ten problem” - zaznaczył płocki samorząd. Według niego, modernizacja obwodnicy i jej połączenie z drogą ekspresową „składa się z dwóch fragmentów, które dzieli granica miasta", przy czym „jeden, który leży na terenie Płocka, realizować będzie samorząd, drugi, który zaplanowany został poza granicami miasta - zrobi GDDKiA”.

„Miejski fragment modernizacji planujemy zaprojektować w ciągu najbliższych dwóch lat. Zrealizować natomiast go chcemy w trakcie kolejnych dwóch, trzech lat. W tym czasie będziemy czekać na zakończenie przygotowań, a potem robót ze strony GDDKiA” - zapowiedział Urząd Miasta Płocka.

Obwodnica Płocka została wybudowana etapami w latach 2014 - 2018 przy wsparciu unijnym. Była to inwestycja strategiczna dla miasta. Dzięki niej skrócił się czas przejazdu w kierunku głównego zakładu produkcyjnego Orlenu, przy czym jednocześnie transport ciężki, tranzytowy i z substancjami niebezpiecznymi, został wyprowadzony z centrum miasta. Obwodnica poprzez Rondo Wojska Polskiego, gdzie krzyżują się drogi krajowe nr 60 i 62, stanowi połączenie z trasą prowadzącą na Most im. Solidarności przez Wisłę.


red./PAP