Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie otrzymał prawie pół miliona złotych dotacji na rehabilitację
2024-02-07 20:00:19(ost. akt: 2024-02-07 14:49:38)
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie otrzymał dotację w wysokości 499 986 zł w ramach konkursu Ministerstwa Zdrowia na doposażenie podmiotów leczniczych w urządzenia robotyczne do rehabilitacji.
W ramach przyznanej dotacji placówka zakupiła stacjonarny robot do rehabilitacji kończyn dolnych Erigo Pro, który znajduje się w Sali rehabilitacyjnej w Klinice Rehabilitacji.
Zakupione urządzenie to zaawansowany, dynamiczny stół do pionizacji pacjenta z funkcją kroczenia. Urządzenie zapewnia wczesną pionizację pacjenta z jednoczesną stymulacją fizjologicznego ruchu kroczenia. Umożliwia cykliczne obciążenie i ruch nóg, przeciwdziałające negatywnym efektom długotrwałego leżenia.
Urządzenie jest dedykowane zwłaszcza pacjentom z zaburzeniami neurologicznymi i krążeniowymi.
— Robot doskonale uzupełnia kinezyterapię o aktywne i wierne torowanie wzorca chodu, nawet u ciężko porażonych pacjentów — zaznacza dr n. med. Katarzyna Zaborowska-Sapeta, koordynator Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. — Doceniamy unikalne rozwiązania techniczne, dające możliwość pełnej asekuracji, a także stopniowej pionizacji pacjenta, nawet we wczesnej fazie pourazowej.
Aktualnie codziennie ok. 45-minutową rehabilitację z wykorzystaniem tego robota przechodzi w naszym szpitalu m.in. 13-letni Kuba Drewa z Tczewa, który choruje na Ataksję Friedreicha – chorobę o podłożu genetycznym, prowadzącą m. in. do postępującego zanikania mięśni.
— Synowi pomaga każdy ruch, a ten pionizator dociąża ciało i rozwija mięśnie, a dodatkowo poprawia perystaltykę jelit, co zapobiega zaparciom. Pionizator wzmacnia również mięśnie szyi, co wymusza prawidłowe trzymanie głowy — podkreśla Pani Żaneta Drewa, mama Kuby. — Syn bardzo lubi ćwiczyć z tym robotem. Codziennie fizjoterapeuci zwiększają kąt nachylenia, aby stopniowo pionizować Kubę. Takie ćwiczenia usprawniają też jego równowagę. Już od sześciu lat leczymy Kubę w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. Przyjeżdżamy tu nie tylko na turnusy rehabilitacyjne, ale także na wizyty do lekarzy specjalistów. Jesteśmy wdzięczni, że możemy tu leczyć Kubę kompleksowo. Nie zamieniłabym tego szpitala na żaden inny.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez