Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie otrzymał prawie pół miliona złotych dotacji na rehabilitację

2024-02-07 20:00:19(ost. akt: 2024-02-07 14:49:38)

Autor zdjęcia: Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie otrzymał dotację w wysokości 499 986 zł w ramach konkursu Ministerstwa Zdrowia na doposażenie podmiotów leczniczych w urządzenia robotyczne do rehabilitacji.
W ramach przyznanej dotacji placówka zakupiła stacjonarny robot do rehabilitacji kończyn dolnych Erigo Pro, który znajduje się w Sali rehabilitacyjnej w Klinice Rehabilitacji.

Zakupione urządzenie to zaawansowany, dynamiczny stół do pionizacji pacjenta z funkcją kroczenia. Urządzenie zapewnia wczesną pionizację pacjenta z jednoczesną stymulacją fizjologicznego ruchu kroczenia. Umożliwia cykliczne obciążenie i ruch nóg, przeciwdziałające negatywnym efektom długotrwałego leżenia.

Urządzenie jest dedykowane zwłaszcza pacjentom z zaburzeniami neurologicznymi i krążeniowymi.

Fot. Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie

— Robot doskonale uzupełnia kinezyterapię o aktywne i wierne torowanie wzorca chodu, nawet u ciężko porażonych pacjentów — zaznacza dr n. med. Katarzyna Zaborowska-Sapeta, koordynator Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. — Doceniamy unikalne rozwiązania techniczne, dające możliwość pełnej asekuracji, a także stopniowej pionizacji pacjenta, nawet we wczesnej fazie pourazowej.

Aktualnie codziennie ok. 45-minutową rehabilitację z wykorzystaniem tego robota przechodzi w naszym szpitalu m.in. 13-letni Kuba Drewa z Tczewa, który choruje na Ataksję Friedreicha – chorobę o podłożu genetycznym, prowadzącą m. in. do postępującego zanikania mięśni.

Fot. Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie

— Synowi pomaga każdy ruch, a ten pionizator dociąża ciało i rozwija mięśnie, a dodatkowo poprawia perystaltykę jelit, co zapobiega zaparciom. Pionizator wzmacnia również mięśnie szyi, co wymusza prawidłowe trzymanie głowy — podkreśla Pani Żaneta Drewa, mama Kuby. — Syn bardzo lubi ćwiczyć z tym robotem. Codziennie fizjoterapeuci zwiększają kąt nachylenia, aby stopniowo pionizować Kubę. Takie ćwiczenia usprawniają też jego równowagę. Już od sześciu lat leczymy Kubę w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. Przyjeżdżamy tu nie tylko na turnusy rehabilitacyjne, ale także na wizyty do lekarzy specjalistów. Jesteśmy wdzięczni, że możemy tu leczyć Kubę kompleksowo. Nie zamieniłabym tego szpitala na żaden inny.