Zagrożenie dla samochodów. W regionie mnóstwo przewróconych drzew

2024-02-07 10:01:47(ost. akt: 2024-02-07 13:59:40)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Ponad 800 razy interweniowali we wtorek strażacy w związku z silnym wiatrem i podtopieniami - przekazał rzecznik KG PSP st. bryg. Karol Kierzkowski. Ponad 100 interwencji zanotowano natomiast między północą a godziną 6 w środę.
Państwowa Straż Pożarna podała, że we wtorek strażacy odnotowali 812 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru oraz podtopieniami budynków. Najwięcej zdarzeń miało miejsce w województwach: pomorskim - 245, śląskim - 124, mazowieckim - 66 oraz warmińsko-mazurskim - 60.

Do kolejnych interwencji strażacy wyjeżdżali także po północy. W środę do godziny 6 strażacy odebrali 105 zgłoszeń w związku z usuwaniem skutków zjawisk atmosferycznych. Najwięcej w województwach: warmińsko-mazurskim - 24, mazowieckim - 18 i małopolskim - 12.

W środę w niemal w całej Polsce obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem. IMGW prognozuje wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 40 km/h, w porywach do 80 km/h.

Alerty drugiego stopnia wydano dla północnej części województwa pomorskiego, gdzie spodziewany jest silny wiatr o średniej prędkości do 45 km/h, w porywach do 90 km/h, z zachodu.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że przewidywane zjawiska meteorologiczne mogą powodować duże straty materialne, zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu, a także zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności.(PAP)

autor: Marcin Chomiuk