Ile zarabia agent nieruchomości?

2024-02-06 14:48:16(ost. akt: 2024-02-06 15:18:03)   Artykuł sponsorowany
Zespół Freedom Nieruchomości w Olsztynie

Zespół Freedom Nieruchomości w Olsztynie

Autor zdjęcia: Freedom Nieruchomości

Chciałbyś wiedzieć ile zarabia agent nieruchomości? Zastanawiasz się nad karierą w branży i chciałbyś wiedzieć, na co musisz się przygotować na początku pracy? Poniżej kilka podstawowych informacji dla zaczynających pracę agenta ds. sprzedaży nieruchomości.

Jak przygotować się do startu w nieruchomościach?


Praca w nieruchomościach zdecydowanie odbiega od klasycznego etatu. Śmiało można stwierdzić, że większość znanych powszechnie schematów nie ma tu żadnego przełożenia. Po pierwsze, trzeba się przygotować mentalnie.

Intensywna praca, ilość nowej wiedzy oraz liczba poznawanych osób potrafią skutecznie przyprawić o zawrót głowy. Bycie agentem wymaga stałego rozwoju, otwartego umysłu oraz olbrzymiej motywacji. To, ile zarabia agent nieruchomości, zależy tak naprawdę od tego, ile poświęca on czasu na rozwijanie swoich umiejętności.

Po drugie, należy zabezpieczyć się ekonomicznie. Musisz liczyć się z tym, że pierwsze dwa, a czasami nawet trzy miesiące, mogą nie przynieść Ci dochodu. Tutaj wszystko zależy od Twojego stylu pracy. Często zdarzają się przypadki, kiedy nowy agent wdraża zdobytą podczas szkoleń wiedzę na tyle skutecznie, że już w pierwszym miesiącu pracy doprowadza do sprzedaży nieruchomości. Bezpieczniej jest jednak rozpocząć przygodę w nieruchomościach z poduszką finansową, która zapewni Ci spokój.

Na końcu, musisz przygotować się organizacyjnie. Kariera w nieruchomościach to zmiana stylu pracy na elastyczny, wymagający wzorowego zarządzania zadaniami i swoim czasem. Swoboda działania, którą otrzymujesz, równie dobrze może okazać się pułapką dla kogoś, kto ma problemy z systematycznością i odpowiedzialnością.

Co jest najtrudniejsze na początku?


Z punktu widzenia osoby pracującej w oparciu o umowę o pracę lub dopiero zaczynającej swoją drogę zawodową, najtrudniej jest zacząć działać w schemacie elastycznego czasu pracy. Do momentu, kiedy nie narzucisz sobie własnego systemu planowania zadań, masz wrażenie, że doba jest za krótka na realizację powierzonych obowiązków. Pomocne okazać się może korzystanie z aplikacji ułatwiających zarządzanie zadaniami. Dzień często zaczyna się i kończy z kalendarzem w ręku. Przechodząc z etatu na własną działalność ważna jest zatem zmiana świadomości takiego układu pracy. Trzeba nauczyć się jak być sobie sterem, żeglarzem i okrętem. Odpowiedzialność i uczciwość wobec samego siebie jest kluczem do sukcesu.

Nawyk i motywacja


W pracy pośrednika ważne, jest aby wyrobić sobie właściwe nawyków. Osoby, które dokonują tego wystarczająco sprawnie, równie szybko zaczynają osiągać dobre wyniki. Bardzo ważne jest zatem systematyczne wykonywanie kluczowych aktywności, jak np. zimne telefony i spotkania pozyskowe, regularna praca nad rozwojem umiejętności sprzedażowych (poprzez np. sesje coachingowe z menedżerem lub trenerem) i monitorowanie tych aktywności.

Niezbędna jest również odpowiednia motywacja. Osoby, które mają słabe “po co”, nie mają wystarczającej siły, która zmobilizuje je do tych aktywności i rozwoju. Brak regularnych działań nie wytworzy natomiast nawyku, który jest niezbędnym ratunkiem przy spadkach motywacji. Koło się zamyka. Jak dobrze stwierdził amerykański lekkoatleta Jim Ryun: „Motywacja jest tym, co pozwala zacząć. Nawyk jest tym, co pozwala Ci wytrwać”.

Formy zatrudnienia agenta nieruchomości


Najczęściej spotykaną formą zatrudnienia agenta w biurze nieruchomości jest umowa o współpracę, podpisywana przez właściciela biura z agentem, który ma założoną działalność gospodarczą. Taka forma kontraktu wynika z wielu czynników – zauważa Agnieszka Dąbrowska, dyrektor ds. franczyzy we Freedom Nieruchomości – W dużej mierze jest determinowana charakterem pracy pośrednika (nienormowany czas pracy), zakresem zadań i uprawnień, sposobem wynagradzania (prowizyjne, uzależnione od proaktywności sprzedażowej agenta).

Obrazek w tresci

Niektóre biura nieruchomości proponują agentom umowę o pracę z podstawowym wynagrodzeniem plus prowizyjnym, zależnym od sprzedaży, lub współpracę na zasadzie umów zlecenie. Jednak często w tych przypadkach, kiedy wypłacane jest stałe wynagrodzenie (podstawa), wysokość wynagrodzenia prowizyjnego jest dużo niższa niż w przypadku braku takiej podstawy. Dlatego też dla operatywnych i zaangażowanych sprzedawców lepszym rozwiązaniem jest samozatrudnienie i umowa o współpracę.

Ważne jest także ustalenie w umowie jasnych i precyzyjnych warunków współpracy: zakresu obowiązków obu stron, zasad pokrywania dodatkowych kosztów, związanych z promowaniem ofert nieruchomości i wizerunku agenta (przygotowanie oferty, promocja w internecie, banery, ulotki, wizytówki), dostępu do narzędzi (telefon, dalmierz, tablet) oraz szkoleń. Zasób narzędzi i wsparcie istotnie wpływa na pozyskiwanie i sprzedaż nieruchomości, a – co za tym idzie – na wysokość finalnego wynagrodzenia dla agenta.

Ile zarabia agent nieruchomości?


Wysokość zarobków agenta uzależniona jest od kilku czynników. M.in. stażu pracy, modelu pracy (umowy otwarte lub wyłączne pośrednictwo), wysokości wynegocjowanego wynagrodzenia, rynku, na którym działa oraz zaangażowania wkładanego w wykonywanie kluczowych aktywności.

Na rynku olsztyńskim (na podstawie naszego biura) agent średnio w skali roku może zarobić 20 000 zł miesięcznie.

Jeżeli jesteś zainteresowany pracą w naszym zespole, zachęcamy do wysłania cv: k.pożarycka@freedom-nieruchomosci.pl lub złożenia go osobiście w siedzibie firmy przy ul. Mickiewicza 21/23 IV p. w Olsztynie

Obrazek w tresci