Uwięzili, pobili i brutalnie ją zgwałcili. Przed sądem okręgowym w Olsztynie rozpoczął się ich proces

2024-02-06 12:01:30(ost. akt: 2024-02-06 12:09:19)

Autor zdjęcia: PG/archiwum

Przed sądem okręgowym w Olsztynie rozpoczął się proces 7 mężczyzn oskarżonych o uwięzienie kobiety połączone ze szczególnym udręczeniem. Sprawa toczy się z wyłączeniem jawności z uwagi na charakter czynu i interes prywatny pokrzywdzonej.
Pod koniec listopada ub. roku do Sądu Okręgowego w Olsztynie wpłynął akt oskarżenia przeciwko siedmiu mężczyznom oskarżonym między innymi o uwięzienie kobiety połączone ze szczególnym jej udręczeniem. Do zdarzenia tego miało dojść 4 i 5 lutego 2023 r. w Olsztynie.

We wtorek (6 lutego) na salę sądową dowieziono z aresztów wszystkich oskarżonych mężczyzn. Prokurator i pełnomocnik pokrzywdzonej kobiety wyznaczony z urzędu wnieśli o wyłączenie jawności z uwagi na charakter czynów przypisanych oskarżonym, a także z uwagi na interes prywatny pokrzywdzonej i dobre obyczaje. Sąd przychylił się do wniosku i wyłączył jawność procesu w całości.

Według ustaleń prokuratora, 4 lutego 2023 r. pokrzywdzona kobieta przebywała w jednym z mieszkań w Olsztynie. W lokalu tym oprócz niej byli także oskarżeni. Początkowo w zgodzie pili alkohol, jednakże po pewnym czasie mężczyźni stali się agresywni wobec kobiety. W pewnym momencie oskarżeni mieli ze szczególnym udręczeniem pozbawić pokrzywdzoną wolności, zakazując jej opuścić mieszkanie i zamykając drzwi wejściowe na klucz. Następnie oskarżeni mieli między innymi dotkliwie pobić i ze szczególnym okrucieństwem zgwałcić przetrzymywaną w domu kobietę. Dopiero następnego dnia wieczorem pokrzywdzona mogła opuścić mieszkanie, w którym była przetrzymywana.

Kobieta doznała między innymi obrażeń głowy i twarzy, które to naruszyły czynności narządu ciała oraz rozstrój jej zdrowia na okres powyżej 7 dni.

Jeden z mężczyzn przesłuchany w toku śledztwa w charakterze podejrzanego częściowo przyznał się do przedstawionego mu zarzutu, natomiast pozostali mężczyźni nie przyznali się do winy.

Sąd Okręgowy w Olsztynie wyznaczył trzy terminy rozpraw w tej sprawie na wtorek oraz środę i czwartek.(PAP)

autor: Agnieszka Libudzka