Znana sieciówka zamyka swoje sklepy. Zniknie blisko 30 salonów

2024-01-31 09:44:19(ost. akt: 2024-01-31 09:44:05)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Gigant modowy, H&M, kontynuuje proces zamykania swoich sklepów, co wiąże się z likwidacją 28 salonów w Hiszpanii i utratą pracy przez 588 pracowników, donosi portal dlahandlu.pl. Szwedzka sieć odzieżowa ogłosiła plany reorganizacji, skoncentrowane na poprawie doświadczeń zakupowych oraz podejmowaniu świadomych decyzji o zamknięciu placówek, jeśli to konieczne.
Według informacji przekazanej przez H&M, zamknięcie 28 sklepów w Hiszpanii wynika z kwestii organizacyjnych, ekonomicznych i produkcyjnych. Związkowcy, reprezentujący interesy pracowników, również informują o tej decyzji, jednakże nie podają szczegółów dotyczących konkretnych powodów.

Prawdopodobnie trudna sytuacja w branży odzieżowej stanowi istotny czynnik kierujący decyzjami H&M o kolejnych zamknięciach sklepów stacjonarnych. Wzrost cen, inflacja oraz rosnąca popularność zakupów online sprawiają, że utrzymanie dużych sklepów stacjonarnych staje się coraz mniej opłacalne dla firm odzieżowych.

H&M przeprowadził podobne cięcia również w Niemczech, co stanowi element zmiany strategii w różnych krajach. Konkurencyjna marka, Zara, również podjęła podobne kroki, zamykając kilka sklepów w Polsce, aby bardziej skoncentrować się na sprzedaży online.

Redukcja placówek H&M w Hiszpanii skutkuje zwolnieniem 588 pracowników, którzy dotychczas zatrudnieni byli w tej sieci. Zgodnie z rocznym raportem finansowym H&M, w Hiszpanii funkcjonuje 133 sklepy, zatrudniając niemal 4000 pracowników. W obliczu trudności na rynku sprzedaży, firma skupia się na utrzymaniu konkurencyjności poprzez posiadanie sklepów we właściwych lokalizacjach oraz konsekwentną ocenę asortymentu.

W listopadzie 2022 roku H&M ogłosiła globalny plan redukcji 1500 miejsc pracy, mający na celu obniżenie kosztów operacyjnych. Wcześniej, w 2021 roku, firma zmniejszyła liczbę zatrudnionych w Hiszpanii o 400 osób.