Jaki laptop będzie odpowiedni dla nauczyciela?

2024-01-29 21:20:43(ost. akt: 2024-01-29 21:24:10)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: envato

Bon dla nauczyciela daje pedagogom możliwość zakupu nowego laptopa do celów zawodowych. W ramach programu każdy nauczyciel może liczyć na dofinansowane w wysokości 2500 zł, które przeznaczyć może na zakup nowego sprzętu komputerowego. Warto zatem wiedzieć, jak bon nauczycielski wykorzystać w praktyce i jaki laptop w jego ramach zakupić, aby spełniał on wszystkie wymagania i oczekiwania pedagoga.

Na czym polega bon nauczycielski na zakup laptopa?
Bon nauczycielski wprowadzony został przez Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz z Ministerstwem Cyfryzacji. Wysokość dofinansowania w ramach realizowanego programu wynosi 2500 zł. Środki te każdy nauczyciel może przeznaczyć na zakup nowego laptopa, który wykorzystywany będzie w codziennej pracy dydaktycznej. Co ważne, kwota dofinansowania w zupełności wystarczy do zakupu takiego komputera, który spełni wszystkie oczekiwania nauczyciela. Wynika to z bardzo szerokiej oferty nowych laptopów dostępnej dziś na rynku. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby pedagog w ramach bonu zakupił droższy sprzęt. W takim przypadku różnicę pokryć musi z własnych środków. Czy warto na taki krok się zdecydować? Nie da się ukryć, że lepszy model komputera posłuży zdecydowanie dłużej. Im wydajniejszy i szybszy laptop, tym większy komfort jego codziennego użytkowania. Ważne jednak, aby wybór komputera nie był przypadkowy. Przy jego zakupie uwagę zwrócić należy na kilka bardzo istotnych parametrów. Jaki zatem laptop będzie odpowiedni dla nauczyciela?

Jaki laptop można kupić w ramach dofinansowania?
Dziś oferta nowych laptopów na rynku jest naprawdę ogromna. Każdy może znaleźć coś dla siebie. Jak jednak wspomniano, wybór komputera nigdy nie może być przypadkowy. Przede wszystkim stawiać należy na wydajność i funkcjonalność. W codziennej pracy dydaktycznej jest to szczególnie ważne. Co istotne, w przypadku bonu nauczycielskiego laptop musi spełniać jeszcze kilka dodatkowych kryteriów. Przede wszystkim musi być to komputer nowy, a nie używany. Musi być fabrycznie zapakowany, sprawny technicznie i na gwarancji. Ważne jest, aby zapoznać się ze wszystkimi kryteriami, które spełniać musi laptop, aby mógł być zakupiony w ramach bonu nauczycielskiego. Jakie to kryteria?

Jaki laptop kupić w ramach bonu nauczycielskiego?
Jak wspomniani, laptop kupowany w ramach bonu nauczycielskiego musi spełniać określone warunki. Przede wszystkim jego wydajność w teście CrossMark musi wynosić przynajmniej 1200 punktów. Taki warunek spełniają komputery z 8-rdzeniowym procesorem, pamięcią RAM o pojemności min. 8 GB oraz z pamięcią masową nie mniejszą niż 256 GB. Poza tym laptop dla nauczyciela musi być wyposażony w przynajmniej dwa złącza komunikacyjne, łączność Wi-Fi i Bluetooth. Matryca ekranu wynosić musi przynajmniej 13 cali. Ekran posiadać powinien rozdzielczość przynajmniej FHD. Ważne jest również, aby na komputerze zainstalowane było odpowiednie oprogramowanie. Mowa tu nie tylko o systemie operacyjnym, ale i o edytorze tekstu, arkuszu kalkulacyjnym, programie do tworzenia prezentacji, przeglądarce internetowej, programie pocztowym, a także o programach do tworzenia i edycji grafiki i video. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakupić laptop o dużo lepszych parametrach. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb nauczyciela i jego możliwości finansowych.