Dziennikarka Medyczna Roku pracuje z nami!

2024-01-27 09:40:21(ost. akt: 2024-01-28 09:08:32)

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

26 stycznia w Warszawie, w czasie Konferencji Noworocznej Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia wręczone zostały w Konkursie „Dziennikarz Medyczny Roku 2023”. III miejsce w kategorii Prasa zdobyła nasza redakcyjna koleżanka, Magdalena Maria Bukowiecka, dziennikarka „Gazety Olsztyńskiej” i portalu wawa.info.
Magdalena Maria Bukowiecka odbiera pamiątkowy dyplom z rąk Hanny Milewskiej ze Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia
Fot. archiwum prywatne
Magdalena Maria Bukowiecka odbiera pamiątkowy dyplom z rąk Hanny Milewskiej ze Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia

Konkurs na Dziennikarza Medycznego Roku ma zasięg ogólnopolski. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W rywalizacji biorą udział dziennikarze zajmujący się na co dzień tematami związanymi ze zdrowiem Polaków. Nagrody przyznawane są w czterech kategoriach: Prasa, Radio, Telewizja i Internet. Cel konkursu jest jeden: to promocja zdrowego trybu życia i edukowanie społeczeństwa na temat chorób cywilizacyjnych.

Jury Konkursu w skaldzie: dr n. med. Elżbieta Rusiecka-Kuczałek z Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, dr Jadwiga Mandziewska z Fundacji „Jak motyl” oraz dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, Prezes-Elekt Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości w uzasadnieniu do nagrody dla naszej koleżanki zwróciło uwagę na „wysokie walory edukacyjne podejmowanych zagadnień prozdrowotnych oparte na wiarygodnych źródłach nowoczesnych medycyny oraz kreatywność i przystępność medialnego przekazu”.

— To dla mnie najważniejsza z dotychczas przyznanych mi wyróżnień — mówi redaktor Bukowiecka. — W swojej codziennej pracy podejmuję różne tematy, ale to jednak zdrowie i edukację prozdrowotną uważam za swoją najważniejszą dziennikarską misję. Głosem wielu lekarzy i specjalistów powtarzam zawsze, że edukacja to profilaktyka, a zapobiegać jest naprawdę łatwiej i taniej, niż leczyć.

Podczas Konferencji zgromadzeni laureaci i goście mogli też wysłuchać kilku interesujących wykładów. Dr hab. n. med. Artur A. Antoniewicz FEBU, kierownik Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie, kierownik Katedry Urologii CM UKSW w Warszawie, opowiadał o robotach, które już w najbliższej przyszłości zastąpią chirurga przy stole operacyjnym. A dr Mariusz Wyleżoł opowiedział o problemach związanych z otyłością, wiążąc je jednocześnie z dużą zapadalnością na nowotwory.
red.