Prof. Dawid Larysz ze szpitala dziecięcego w Olsztynie został członkiem europejskiej sieci referencyjnej chorób rzadkich głowy i szyi

2024-01-27 08:00:59(ost. akt: 2024-01-26 16:00:00)

Autor zdjęcia: Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie - Facebook

Prof. Dawid Larysz ze szpitala dziecięcego w Olsztynie, jako jedyny reprezentant Europy Środkowo-Wschodniej, został członkiem Komitetu Naukowego ERN Cranio – europejskiej sieci referencyjnej chorób rzadkich głowy i szyi.
Prof. Larysz powiedział, że włączenie go do grona Komitetu Naukowego ERN Cranio traktuje nie tyle jako osobisty sukces, ale jako "szansę dla polskich dzieci cierpiących na rzadkie choroby głowy i szyi i na poprawę polityki opieki nad nimi".

Fot. Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie - Facebook

— Opieka to nie tylko dostępność do nowoczesnych metod leczenia operacyjnego i terapii celowanych – z tym w Polsce nie jest najgorzej. Ale zdecydowanie trzeba wypracować standardy dostępności do specjalistów: logopedów, neurologopedów, psychologów i wielu, wielu innych, którzy pomagają w powrocie do sprawności cierpiącym na choroby rzadkie w obrębie głowy i szyi — powiedział prof. Larysz.

Dodał, że te standardy są powoli wypracowywane w Polsce, ale jest jeszcze wiele do zrobienia. W jego ocenie warto też pomyśleć o współpracy z organizacjami wspierającymi rodziców pacjentów i pacjentów.

Prof. Dawid Larysz jest kierownikiem Kliniki Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Specjalizuje się w neurochirurgii, zwłaszcza w leczeniu kraniosynostozy, czyli chorób polegających na nieprawidłowym rozwoju czaszki. Rocznie w Polsce rodzi się 150-180 dzieci z takimi chorobami.

Zdaniem prof. Larysza w Polsce na rzadkie choroby głowy i szyi cierpi ok. 1,5 tys. dzieci.

Do Komitetu Naukowego ERN Cranio należą lekarze z całej Europy. Jego zadaniem jest wytyczanie nowych kierunków badań naukowych, nowych metod leczenia i wypracowanie europejskich standardów postępowania w leczeniu dzieci z chorobami rzadkimi głowy i szyi.

W listopadzie w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie odbędzie się IX Europejska Konferencja ERN Cranio. (PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska