Polityka w sieci: Robert Szewczyk ze znacznie wyższym zasięgiem w mediach społecznościowych niż prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz

2024-01-26 13:50:52(ost. akt: 2024-01-26 14:05:12)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Portal politykawsieci.pl wziął pod lupę zasięgi w mediach społecznościowych kandydata KO na prezydenta Olsztyna Roberta Szewczyka, po czym zderzył je z urzędującym prezydentem Piotrem Grzymowiczem. Pojedynek wypada dość... druzgocąco.
Obecnie Robert Szewczyk (KO) jest jedynym poza Czesławem Jerzym Małkowskim (Niezależny) oficjalnie ogłoszonym kandydatem na stanowisko prezydenta Olsztyna. Portal politykawsieci.pl zbadał zasięgi facebookowych profili Roberta Szewczyka i obecnie urzędującego prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza na przestrzeni ostatnich 28 dni. Czesław Jerzy Małkowski nie został włączony do analizy z prostego powodu - praktycznie nie korzysta z mediów społecznościowych.

Z wykresu przygotowanego przez portal wynika, że panowie Szewczyk i Grzymowicz utrzymywali swoje zasięgi na podobnym poziomie do 7 stycznia. Od tego momentu profil Roberta Szewczyka drastycznie wystrzelił do góry, a Piotra Grzymowicza pozostał na tym samym poziomie. W momencie ogłoszenia swojego startu w wyborach Robert Szewczyk prezentował... o 116 proc. wyższy zasięg niż Piotr Grzymowicz.

Fot. @Polityka_wSieci

Obecny prezydent Olsztyna jeszcze nie ogłosił swojego startu w nadchodzących wyborach, jednak wszystko wskazuje na to, że to tylko kwestia czasu. Zgodnie z prawem o dwukadencyjności prezydentów i burmistrzów miast, Grzymowicz może ubiegać się jeszcze raz o reelekcję, gdyż ustawa weszła w życie podczas aktualnie trwającej kadencji.

Badania popularności w mediach społecznościowych to już nieodłączny element każdej kampanii wyborczej. Najnowsze ekspertyzy specjalistów ds. marketingu politycznego pokazują, że coraz więcej wyborców przyciąga się właśnie za pomocą facebooka, twittera, instagrama czy tiktoka. Oczywiście to tylko jedna ze składniowych sukcesu wyborczego, jednak w ostatnich latach coraz ważniejsza.

Karol Grosz