Olsztyńska policja zachęca do reagowania w każdej sytuacji zagrażającej życiu innego człowieka

2024-01-26 19:29:23(ost. akt: 2024-01-26 15:56:11)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay

Mroźne noce i temperatury poniżej zera stanowią szczególne zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych. Każdy sygnał o osobach potrzebującą pomocy może uratować życie! Oprócz numeru alarmowego 112 policja zachęca także do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
W czwartek (25 stycznia) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o nietrzeźwym mężczyźnie leżącym w pobliżu jednego ze sklepów na terenie miasta.

Na miejsce został wysłany policyjny patrol, który zastał wskazanego 47-latka. Mężczyzna był kompletnie pijany.

W jego organizmie krążyły ponad 2 promile alkoholu. Ponadto okazało się, że jest on bezdomny i nie ma gdzie się udać w bezpieczne miejsce. Z uwagi na utrzymującą się niską temperaturę i wcześniej wypity alkohol, policjanci doprowadzili go do izby wytrzeźwień, gdzie w cieple spędził noc.

Policja apeluje!

Trzeba być wyjątkowo wyczulonym na osoby narażone na wychłodzenie. Za oknem panują trudne warunki, zagrażające osobom bezdomnym, samotnym i będącym pod wpływem alkoholu. W każdym pilnym przypadku zagrożenia życia lub zdrowia należy wykonać telefon na numer alarmowy i wezwać pomoc. Warto skorzystać również z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Z listy dostępnych oznaczeń w aplikacji należy wybrać „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”, a następnie nanieść znacznik na konkretne miejsce na mapie. Cała procedura jest niezwykle prosta. Można dodatkowo dodać krótki opis lub załączyć zdjęcie lub film.

Policjanci odbiorą taki sygnał i sprawdzą, czy nikt we wskazanym rejonie nie potrzebuje pomocy.