Sąd w Olsztynie zajmie się sprawą o oszustwa internetowe i pranie brudnych pieniędzy. Ośmiu młodych mężczyzn oskarżonych o 4247 przestępstwa

2024-01-25 19:37:46(ost. akt: 2024-01-25 15:24:26)

Autor zdjęcia: master1305/Freepik

Do Sądu Okręgowego w Olsztynie wpłynął akt oskarżenia przeciwko ośmiu młodym osobom oskarżonym o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej. Mężczyźni zajmować się mieli między innymi oszustwami internetowymi i praniem brudnych pieniędzy.
Prokuratura Okręgowa w Olsztynie pod koniec grudnia ub. roku skierowała do Sądu Okręgowego w Olsztynie akt oskarżenia przeciwko ośmiu młodym mężczyznom w wieku od 17 do 21 lat oskarżonym o dokonanie łącznie 4247 przestępstw. W szczególności oskarżonym zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która zajmowała się oszustwami internetowymi. Członkowie tej grupy zostali oskarżeni również o tzw. pranie brudnych pieniędzy, czyli ukrywanie i przekazywanie pieniędzy uzyskanych z popełnionych oszustw w celu udaremnienia stwierdzenia ich przestępnego pochodzenia, ich wykrycia oraz zajęcia.

Według ustaleń śledczych, zorganizowana grupa przestępcza działała w latach 2022-2023 w Polsce, w tym na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, a także w Wielkiej Brytanii. Jej członkowie w tym czasie dopuszczali się szeregu przestępstw ukierunkowanych na doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem jak największej liczby osób, w jak najkrótszym czasie. Oskarżeni działali w ten sposób, że włamywali się na konta popularnego internetowego serwisu handlowego, a następnie dokonywali licznych płatności podpiętymi pod te profile kartami płatniczymi. Zakupione w ten sposób różnego rodzaju towary były wysyłane do paczkomatów, skąd oskarżeni je odbierali.

Innym sposobem działania tej grupy przestępczej było korzystanie z zupełnie nowych profili na różnych portalach aukcyjnych. Członkowie grupy proponowali wielu osobom wynagrodzenie, w zamian za które zakładały one konta na tych portalach, a następnie użyczały tych kont do umieszczania fikcyjnych ogłoszeń sprzedaży smartfonów, odzieży, perfum i wielu innych przedmiotów, których wystawiający w rzeczywistości nie posiadali.

W wyniku działania oskarżonych pokrzywdzonych zostało ponad 600 osób z terenu całego kraju.

W toku postępowania prokuratorskiego siedmiu z oskarżonych przyznało się do zarzucanych im czynów i chce poddać się dobrowolnie karze.

Warto dodać, że sprawa jest bardzo obszerna i liczy ponad 20 tomów akt. Termin rozprawy głównej nie został jeszcze wyznaczony.