Niebezpieczne zjawisko na warmińsko-mazurskich jeziorach - podwójna warstwa lodu

2024-01-22 20:00:42(ost. akt: 2024-01-22 15:07:46)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Na warmińsko-mazurskich jeziorach zaczyna się pojawiać podwójna warstwa pokrywy lodowej - poinformowało Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe dodając, że jest to niebezpieczne zjawisko. Ratownicy odradzają wchodzenie na lód.
— Na całym Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich zaczyna się pojawiać podwójna warstwa pokrywy lodowej. Jest to spowodowane różnicą temperatur w dzień, i w nocy. To bardzo niebezpieczne zjawisko, które pod naporem ciężaru wierzchniej warstwy osłabia wytrzymałość tej właściwej. Dlatego odradzamy wchodzenie na lód — poinformowali w komunikacie mazurscy ratownicy.

Od wczoraj na Mazurach jest odwilż.

Ratownicy poinformowali, że zamarznięte są wszystkie jeziora - w całości lód skuł nawet największe polskie jezioro - Śniardwy. Na tym zbiorniku zatoki osłonięte od wiatru i słońca zamarznięte są na 22 cm, w miejscach nasłonecznionych tafla lodu ma grubość 10 - 13 cm.

MOPR podał, że na jeziorze Niegocin, gdzie lód jest gruby na 18 - 20 cm od strony Strzelec do wyspy Miłości występuje pęknięcie i spiętrzenie kry.

Na wielu jeziorach ciężar mokrego, topniejącego śniegu wypiera wodę na powierzchnię. Dzieje się tak m.in. na jeziorach Bocznym, Jagodne i Kisjanie. Podwójną warstwę lodu ratownicy zaobserwowali na Święcajtach, Bałdanach, Rosiu, Tałtach i Ryńskim i miejscami na Mamrach.

W woj. warmińsko-mazurskim rozpoczęły się w poniedziałek ferie. Służby apelują, by dzieci nie bawiły się na zamarzniętych jeziorach i stawach. (PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska