651 ton żywności uratowanych przed zmarnowaniem

2024-01-19 17:59:39(ost. akt: 2024-01-19 15:13:09)

Autor zdjęcia: Freepik

W 2023 roku Bank Żywności przekazał mieszkańcom regionu 1100 ton żywności. W tej liczbie kryje się aż 651 ton produktów, uratowanych przed zmarnowaniem.
Główną osią działalności Olsztyńskiego Banku Żywności jest ratowanie żywności przed zmarnowaniem i przekazywanie jej organizacjom i instytucjom pomocy społecznej na rzecz osób potrzebujących.

W 2023 roku do mieszkańców Warmii i Mazur trafiła żywność o wartości ponad 12 milionów złotych, która pochodziła z dwóch źródeł. Jednym z nich był unijny Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa, który pozwolił na przekazanie 449 ton żywności. Drugim źródłem był pozysk żywności z sieci handlowych z krótkim terminem przydatności do spożycia i tej żywności, której producenci lub hurtownicy z różnych powodów nie zdążyliby wprowadzić do obrotu handlowego.

Codzienna praca zespołu Banku Żywności w Olsztynie to wytężona działania w poszukiwaniu nowych źródeł żywności.

— Pozyskiwanie żywności na rzecz osób potrzebujących to nasze najważniejsze zadanie. Pamiętamy o tym, że żywność potrzeba jest nam do życia i przeżycia i każdy człowiek powinien móc zaspokoić w tym obszarze swoje potrzeby — mówi Marek Borowski, prezes Banku Żywności w Olsztynie. — Staramy się pomagać tym, którzy z różnych powodów nie są w stanie zdobyć tej żywności w zadowalającym zakresie. Z drugiej strony bardzo ważne jest, aby żywność była dobrej jakości i abyśmy mieli odpowiedną wiedzę w zakresie żywienia. Dlatego ważnym elementem działalności Banku jest też edukacja w zakresie racjonalnego gospodarowania żywnością i zdrowego odżywiania.

W 2023 roku objęliśmy pomocą 67 718 osób z Warmii i Mazur. Warto dodać, że w dystrybucji żywności pomaga Bankowi rozbudowana sieć organizacji partnerskich w województwie, w skład której wchodzi aż 240 podmiotów.

Źródło: Bank Żywności Olsztyn