Funkcjonariusze straży miejskiej w Olsztynie zapraszają na "Zimowe Dni Otwarte"

2024-01-17 20:30:02(ost. akt: 2024-01-17 16:20:36)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay

Uczniowie z województwa warmińsko-mazurskiego już niedługo rozpoczną ferie zimowe. W związku z tym Straż Miejska w Olsztynie organizuje ,,Zimowe Dni Otwarte” skierowane do uczniów i wychowanków olsztyńskich placówek.
W trakcie zimowych ferii (22 stycznia – 2 lutego 2024 r.) strażnicy zapraszają dzieci i młodzież do Komendy Straży Miejskiej w Olsztynie.

Podczas spotkania goście wezmą m in. udział w prelekcji dotyczącej bezpiecznej zabawy w okresie zimowym, będą mieli możliwość zwiedzenia siedziby Straży Miejskiej i przyjrzenia się pracy funkcjonariuszy i ich wyposażeniu.

Opiekunowie grup proszeni są o kontakt pod nr. tel. 533 811 879 w celu ustalenia dokładnego terminu spotkania.

Straż Miejska przypomina także o bardzo ważnych zasadach bezpieczeństwa, o których należy pamiętać w trakcie zimowego wypoczynku:

— ubiór adekwatny do panujących warunków atmosferycznych: zima jest porą roku, w trakcie której szczególną uwagę trzeba poświęcić odzieży. Planując dłuższą aktywność na świeżym powietrzu lub dłuższy spacer, należy pamiętać, że kluczowy jest odpowiedni ubiór, który uchroni nas przed wychłodzeniem organizmu. Ważne jest też, że odczuwalna temperatura może być niższa niż wskazują odczyty na termometrze. Wpływ na to ma wilgotność powietrza i siła wiatru.
— bitwa na śnieżki: najprostsza i jedna z najfajniejszych zimowych zabaw. Wystarczy odrobina śniegu i paczka przyjaciół. Należy więc pamiętać o tym, aby śnieżki nie były twarde i nie znajdowały się w nich np. kawałki lodu, szkła czy kamienie. Miejsce do zabawy należy wybrać na uboczu, z dala od dróg i zabudowań. Zabawa ta jest przyjemna pod warunkiem, że wszyscy mają na to ochotę. Nie wolno rzucać więc śniegiem w przypadkowe osoby, które mogą sobie tego po prostu nie życzyć.
— sanki: w pierwszej kolejności warto zrobić mały przegląd techniczny sprzętu, pod katem ewentualnych uszkodzeń. Gdy wszystko z sankami jest w porządku, to czas znaleźć odpowiednie miejsce do zabawy, pamiętając żeby nie zjeżdżać ze wzniesień zlokalizowanych w pobliżu dróg i akwenów. Należy pamiętać, że przepisy prawa o ruchu drogowym zabraniają podczepiania do pojazdu poruszającego się po publicznych drogach sań i innych urządzeń do nich podobnych.
— chodzenie po lodzie: jedna z najważniejszych zimowych zasad do zapamiętania. Wchodzenie na zamarznięte akweny wiąże się z ryzykiem załamania lodu pod człowiekiem. Jest to niebezpieczna sytuacja zagrażająca życiu człowieka. Panika, ryzyko wciągnięcia pod lód przez nurt, niska temperatura wody i zimowa odzież nasiąkająca wodą – to tylko niektóre z czynników, które sprawiają, że nawet sprawna fizycznie osoba będąca wyśmienitym pływakiem będzie miała olbrzymie trudności w wydostaniu się na powierzchnię. Dlatego też, aby w ogóle do takich sytuacji nie dochodziło nie wchodźmy na lód. Trzeba pamiętać też o tym, że grubość lodu nie jest jednakowa na całym zbiorniku wodnym.
— ostrożność na drodze: wcześnie zapadający zmierzch, ograniczające widoczność warunki atmosferyczne, śliskie drogi – wszystko to stwarza dodatkowe utrudnienia każdemu uczestnikowi ruchu drogowego. Nie można zapominać więc o ostrożności, uważnym rozglądaniu się przy przechodzeniu przez jezdnię i przestrzeganiu przepisów prawa o ruchu drogowym.