Nowy sprzęt w olsztyńskim szpitalu zapewni bezpieczny transport przeszczepianych nerek

2024-01-19 08:00:54(ost. akt: 2024-01-18 15:55:21)

Autor zdjęcia: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie

Szpital Wojewódzki w Olsztynie wzbogacił swoje wyposażenie o dwa nowoczesne urządzenia do transportu narządów, które zapewniają idealne warunki przechowywania nerek do przeszczepu. Dofinansowanie na zakup tych urządzeń pochodzi z programu Ministerstwa Zdrowia.
Na wyposażeniu Szpitala Wojewódzkiego znalazły się dwa przenośne urządzenia do transportu. Zostały zaprojektowane z myślą o przechowywaniu w niskiej temperaturze i aseptycznych warunkach przeznaczonej do przeszczepu nerki, przy jednoczesnym utrzymywaniu perfuzji nerki.

— Jest to nowoczesna pompa sterowana ciśnieniem, umożliwiająca ustawienie ciśnienia w oparciu o układ naczyniowy nerek, delikatne zwiększenie przepływu podczas rozszerzenia naczyń, aby uniknąć urazu ciśnieniowego — wyjaśnia Marta Leszczyńska, regionalny koordynator ds. transplantacji. — Pompa wyświetla unikalny identyfikator narządu, dane dotyczące ciśnienia, temperatury, przepływu i perfuzji w czasie rzeczywistym, co ułatwia podejmowanie decyzji klinicznych.

Zakup obu urządzeń, z których korzystają transplantolodzy ze Szpitala Wojewódzkiego dofinansował Minister Zdrowia w ramach programu „Zakup sprzętu i aparatury” – poprzez zakup sprzętu i aparatury dla oddziałów anestezjologii i intensywnej terapii z największą aktywnością donacyjną w 2022 roku.

Fot. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie