Rzecznik KE o sytuacji w Polsce: nie komentujemy konkretnych wydarzeń w państwach unijnych

2024-01-10 15:13:35(ost. akt: 2024-01-10 15:14:34)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: PAP

Nie będziemy się wypowiadać na temat konkretnych wydarzeń w państwach członkowskich UE - powiedział w środę na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer, pytany o zatrzymanie we wtorek wieczorem w Pałacu Prezydenckim Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.
— Jak wiadomo, nie odnosimy się do konkretnych działań w państwach członkowskich. W tym przypadku też się nie wypowiemy — oświadczył przedstawiciel KE.

— W kwestii praworządności - czy to w Polsce, czy w innych krajach - co roku publikujemy sprawozdanie na ten temat. Tam jest przedstawiana analiza. Czasami mamy pewne wątpliwości, co do procesów w pewnych państwach członkowskich. Nie odnosimy się jednak do żadnych konkretnych, jednostkowych przypadków — dodał Mamer.

Były szef CBA i były minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński oraz jego były zastępca Maciej Wąsik zostali skazani 20 grudnia prawomocnym wyrokiem na dwa lata pozbawienia wolności w związku z tzw. aferą gruntową. Sprawa wróciła na wokandę po ponad ośmiu latach w związku z czerwcowym orzeczeniem Sądu Najwyższego.

Na początku czerwca 2023 roku SN w Izbie Karnej, po kasacjach wniesionych przez oskarżycieli posiłkowych, uchylił umorzenie sprawy b. szefów CBA dokonane jeszcze w marcu 2016 r. przez Sąd Okręgowy w Warszawie w związku z zastosowanym przez prezydenta Andrzeja Dudę prawem łaski wobec wówczas nieprawomocnie skazanych b. szefów CBA i przekazał sprawę SO do ponownego rozpoznania.

Komenda Stołeczna Policji potwierdziła we wtorek wieczorem zatrzymanie skazanych polityków PiS Mariusza Kamińskiego oraz Macieja Wąsika, którzy przebywali w momencie zatrzymania w Pałacu Prezydenckim.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. as. #3113122 10 sty 2024 23:50

    NIe komentują? A co robili wtedy, gdy obecna koalicja rządząca była opozycją? Nie ma w konstytucji żadnych ograniczeń kiedy Prezydent może skorzystać z prawa łaski - zatem może to zrobić w dowolnym czasie i takie ułaskawienie zawsze jest skuteczne... Prawne interpretacje zrzeszenia Justitia i polityków koalicji 13 grudnia są zatem łamaniem Konstytucji!

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz