Kościół katolicki powinien być finansowany ze składek wiernych? Jakie są wyniki sondażu?

2024-01-10 08:14:03(ost. akt: 2024-01-10 08:21:26)

Autor zdjęcia: Jerzy Derewecki

Trzy czwarte Polaków (75 proc.) badanych zgadza się ze stwierdzeniem, że Kościół katolicki w Polsce powinien być finansowany ze składek wiernych; przeciwnego zdania jest 18,7 proc. respondentów - wynika z sondażu IBRiS, przeprowadzonego na zlecenie Radia ZET.

W sondażu zapytano respondentów, czy zgadzają się ze stwierdzeniem, że Kościół katolicki powinni finansować wierni. 75 procent Polaków uważa, że tak (odpowiedzi "zdecydowanie tak" - 43,7 proc. i "raczej tak" - 31,3 proc.).

18,7 procent nie zgadza się z tym stwierdzeniem (odpowiedzi "raczej nie" - 12 proc. i "zdecydowanie nie" - 6,7 proc.). Ponad sześć procent badanych nie ma w tej sprawie zdania.

Jak czytamy na stronie Radia ZET, zdecydowana większość zwolenników koalicji rządzącej w Polsce - 95 proc. - uważa, że to wierni powinni finansować duchownych. Wyborcy Zjednoczonej Prawicy są podzieleni - 49 proc. z nich zgadza się na takie rozwiązanie, przeciwnego zdania jest 38 proc. badanych, deklarujących głosowanie na Zjednoczoną Prawicę.

Badanie zostało przeprowadzone na próbie 1069 dorosłych Polaków w dniach 5-8 grudnia ub.r. metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo. (PAP)

kmz/ sdd/

Czy Kościół katolicki w Polsce powinien być finansowany ze składek wiernych?
pokaż wyniki »

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. as. #3113246 17 sty 2024 23:55

    Dobre pytanie... :-) Na razie parafie katolickie płacą podatki od wszystkich osób zamieszkujących daną parafię. Kolejnym kuriozum jest to, że fundusz kościelny został stworzony w roku 1950 przez komunistów po tym jak kościołowi katolickiemu ówczesne władze odebrały większość dóbr ziemskich (podarowanych mu przez magnaterię). I co ciekawe fundusz kościelny był od tego czasu wypłacany (głównie na pokrycie ubezpieczeń duchownych i remontów budynków sakralnych) również innym kościołom w Polsce, którym przecież NIC nie odebrano. Obawiam się, że uczestnicy tego badania nie mają pojęcia o tych faktach...

    odpowiedz na ten komentarz

  2. frost #3113184 14 sty 2024 17:55

    Teraz ja mam pytanie. Czy Kościół powienien płacić podatek od wszystkich osób zamieszkających parafię bez względu na wyznanie i ateistów jak do tej pory?

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)