Tak czytali olsztynianie

2024-01-09 16:02:10(ost. akt: 2024-01-09 16:05:36)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Urząd Miasta w Olsztynie

Olsztyńskie biblioteki oraz organizowane przez nie wydarzenia cieszą się niezmienną popularnością. Bibliotekarze ze stolicy Warmii i Mazur kolejny raz przygotowali listę najchętniej wypożyczanych i oczekiwanych książek.
W minionych 12 miesiącach prym wiodła twórczość Lucindy Riley. Jej książki aż sześciokrotnie znalazły się w zestawieniu 25 najchętniej wypożyczanych w olsztyńskich bibliotekach.

- Tuż za nią znalazła się Joanna Jax - mówi dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, Krzysztof Dąbkowski. - Pisarka związana z naszym miastem w najnowszym zestawieniu pojawia się aż pięć razy.

Co ciekawe, książki Joanny Jax zajmują trzy pierwsze pozycje spośród tych najchętniej wypożyczanych. To "Exodus", "Głód" i "Wojna".

Ale olsztyńscy bibliotekarze pokazali nie tylko te najchętniej wypożyczane pozycje. Przyjrzeli się również książkom, do które są najdłuższe kolejki.

- Jak się okazuje, to nie tylko te wypożyczane, ale także te najbardziej wyczekiwane oddają obraz zainteresowań czytelniczych - dodaje Krzysztof Dąbkowski.

I tak, najdłuższa kolejka stoi do tytułu "Chłopki: opowieść o naszych babkach" Joanny Kuciel-Frydryszak. Na tę książkę czekają teraz 164 osoby. Kolejnymi najbardziej wyczekiwanymi są "Atlas: historia Pa Salta" (Lucinda Riley, Harry Whittaker) oraz "Kukułcze jajo" (Camilla Läckber).

W 2023 roku w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej czytelnicy wypożyczali książki ponad 582 tys. razy.

Do MBP zapisanych jest nieco ponad 25 tys. czytelników. Poza tym w minionym roku w zorganizowanych przez bibliotekę konkursach, imprezach, lekcjach bibliotecznych wzięło udział ok. 36,4 tys. osób.

Wśród najważniejszych wydarzeń były Dzień Bibliotekarza, Światowy Dzień Książki, Dni Literatury Dziecięcej, II edycja Festiwalu Literatury "Atlantyda Północy". Wśród gości zaproszonych do miejskich bibliotek znaleźli się Ewa Zdrojkowska, Wojciech Kujawski, Marek Michalak czy Agatę Grzegorczyk-Wosiek.