Ruszamy z kolejnym OBO

2024-01-09 11:26:00(ost. akt: 2024-01-09 11:27:17)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Urząd Miasta w Olsztynie

Mieszkańcy stolicy Warmii i Mazur już mogą przygotowywać i składać projekty do XI edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Na ich realizację zarezerwowane jest 7,5 mln złotych.
Wydarzenia kulturalne, zajęcia sportowe, a może zmiana wyglądu najbliższego otoczenia? Każdego roku olsztynianie zaskakują oryginalnymi pomysłami, które mają przysłużyć się mieszkańcom i gościom naszego miasta.

- Pula na projekty miejskie to 2,2 mln złotych, a na osiedlowe 5,3 mln złotych - informuje prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. - Dostępna kwota różni się w zależności o rodzaju projektu, czy jest to zadanie inwestycyjne, czy np. organizacja jakiegoś wydarzenia. W przypadku osiedli limit zależny jest także od liczby mieszkańców.

Na projekty "miękkie" zarezerwowana kwota na jedno zadanie to 100 tys. złotych dla zadań miejskich i 50 tys. dla osiedlowych. Zadania "twarde" to 1,2 mln złotych w przypadku miejskich oraz do maksymalnej kwoty przyznanej osiedlom. Najwięcej do dyspozycji będą mieć mieszkańcy Jarot (446 tys.), os. Kormoran (290 tys.) oraz os. Generałów (286 tys.).

- Wnioski powinny spełniać określone wymagania formalne - wyjaśnia przewodniczący Zespołu Opiniującego OBO Andrzej Skonieczny. - Muszą m.in. być zgodne z obowiązującym prawem, nie zakładają wykonania wyłącznie projektu, są zgodne z przyjętymi planami, strategiami lub programami naszego samorządu.

Projekty będą przyjmowane do 16 lutego. Najłatwiej zrobić to on-line poprzez stronę www.glosujobo.olsztyn.eu. Ale można także w Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta Olsztyna (Plac Jana Pawła II 1), listownie (na adres: Biuro Prezydenta Miasta i Dialogu Obywatelskiego, Urząd Miasta Olsztyna, Plac Jana Pawła II 1, 10-101 Olsztyn z dopiskiem "Olsztyński Budżet Obywatelski 2025") albo poprzez elektroniczną Skrzynkę Urzędu Miasta Olsztyna na platformie e-PUAP.

- Przed złożeniem projektu autorzy powinni skonsultować go merytorycznie z komórkami organizacyjnymi Urzędu Miasta, jednostkami miejskimi oraz radami osiedli - zaznacza koordynatorka OBO, Beata Kardynał-Stawicka. - Wykaz dyżurów oraz punktów konsultacyjnych jest dostępny w portalu Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.

Listę projektów do głosowania poznamy w połowie maja, a samo głosowanie odbędzie się między 29 maja a 23 czerwca. Zadania wybrane do realizacji poznamy 11 lipca.

- Autorzy powinni pamiętać, że do projektów należy dołączyć listy poparcia - przypomina dyrektor Biura Prezydenta Miasta i Dialogu Obywatelskiego Aneta Szpaderska. - W przypadku projektów osiedlowych minimalna liczba podpisów mieszkańców popierających projekt to jeden, a w przypadku miejskich - 50.

Zwycięskie projekty zostaną wpisane do budżetu miasta na 2025 rok i wówczas będą realizowane.

Tymczasem w tym roku rusza realizacja projektów wybranych przez mieszkańców w poprzednim głosowaniu. To 30 zadań osiedlowych i cztery miejskie.

- Zwiększyliśmy finansowanie o 400 tysięcy złotych, by umożliwić pełną realizację zwycięskich zadań - zaznacza prezydent Piotr Grzymowicz. - W budżecie miasta na 2024 rok prawie na Olsztyński Budżet Obywatelski przeznaczymy osiem milionów złotych.

W ciągu dotychczasowych edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego zostało zrealizowanych ok. 350 projektów.