Na północy kraju mróz, a na południu śnieg. Zima wkroczyła do Polski na dobre

2024-01-08 08:19:14(ost. akt: 2024-01-08 08:19:14)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Zimowa aura mocno uderzyła w Polskę, manifestując się zwiększoną siłą na północy kraju, gdzie zapanował intensywny mróz, oraz na południu, gdzie obficie sypał śnieg. W regionach południowych należy szczególnie uważać na ostrzeżenia pogodowe, ponieważ oblodzenia i śnieg wciąż stanowią potencjalne zagrożenie.
W niedzielę (7 stycznia) można było zauważyć różnicę w prognozie pogody między północą a południem kraju.

Na północy prognozowane było umiarkowane i duże zachmurzenie, a także słabe opady śniegu, głównie w strefie nadmorskiej. Natomiast na południu można było się spodziewać dużego zachmurzenia z intensywnymi opadami śniegu, miejscami nawet 7-8 cm.

W międzyczasie na północy kraju, skutkiem podwójnego antycyklonu Hannelore i Arbo, termometry wskazywały coraz niższe temperatury.

Najniższa temperatura w ciągu dnia wyniosła od -12 stopni na krańcach północno-wschodnich, około -6 w centrum, do około -1 stopnia w obszarach podgórskich Bieszczad. Jedynie nad morzem można było spodziewać się dodatniej temperatury, ale nie przekraczającej 1 stopnia powyżej zera.

W związku z trudnymi warunkami atmosferycznymi, wydano ostrzeżenia meteorologiczne I stopnia dla wielu regionów kraju, dotyczące przede wszystkim opadów śniegu i oblodzeń.

Ostrzeżenia objęły większość województw na południu kraju, a także powiaty na północnym wschodzie, gdzie silny mróz zrobił się odczuwalny.

Prognozuje się, że trudne warunki pogodowe obejmą wkrótce całą Polskę, gdyż wyż znad Skandynawii będzie stopniowo wzmacniał swoje wpływy. Aktualnie blokuje on ruch opadów śniegu na południu, a pod koniec tygodnia spowoduje całkowite ustąpienie strefy cieplejszego frontu z obszaru Polski - informuje strona Fani Pogody.