Regionalna Inicjatywa Doskonałości: 24,5 milionów złotych dla UWM na badania nad zdrowiem
2024-01-07 14:04:48(ost. akt: 2024-01-04 16:59:25)
UWM otrzyma środki z ministerialnego programu Regionalna Inicjatywa Doskonałości (RID) na badania nad wspólnym zdrowiem ludzi i zwierząt. Budżet nowego projektu na lata 2024-2027 to prawie 24,5 miliona złotych. Po raz pierwszy będą mogli skorzystać z niego także studenci.
Dla Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego jest to drugi projekt RID. Pierwszy zakończył się w ubiegłym roku. Jedną z dwóch nowości jest to, że beneficjentami programu są także studenci. Dzięki temu żacy będą mogli brać udział w krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych, targach czy konkursach, a studenckie koła naukowe będą mogły starać się o dofinansowanie swojej działalności.
— Zmienia to bardzo wiele, ponieważ do tej pory wydatkowanie środków publicznych było przeznaczone tylko dla pracowników. Teraz studenci będą mogli ubiegać się np. o dofinansowanie wyjazdów zagranicznych, które są najbardziej kosztowne. Będą mogły rozwijać się również koła naukowe w dyscyplinach eksperymentalnych, a – jak wiadomo – wykonywanie doświadczeń jest najbardziej kosztowne — mówi prof. Jerzy Jaroszewski, prorektor UWM ds. polityki naukowej i badań.
Ponadto wsparciem po raz pierwszy zostanie objęta dyscyplina nauki medyczne, w ramach której będzie realizowany projekt pt. „Wspólne zdrowie ludzi i zwierząt: od zrównoważonej produkcji żywności po nowatorskie terapie”. Inne finansowane dyscypliny to: weterynaria, technologia żywności i żywienia, rolnictwo i ogrodnictwo oraz zootechnika i rybactwo.
— Bardzo się cieszymy, że wśród finansowanych dyscyplin znalazła się dyscyplina nauki medyczne, ponieważ jest to największa dyscyplina na naszym uniwersytecie. Jest duża grupa pracowników, która może z tego programu skorzystać i jestem przekonany, że przełoży się to na wyższe wskaźniki podczas kolejnej ewaluacji — dodaje prorektor Jerzy Jaroszewski.
Program Regionalna Inicjatywa Doskonałości jest finansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jego celem jest umocnienie działalności uczelni w grupach dyscyplin naukowych lub artystycznych. Wspiera on uczelnie w prowadzeniu badań naukowych i wzmacnianiu ich rozpoznawalności w skali krajowej i międzynarodowej.
W programie brana pod uwagę jest także specyfika regionalna oraz potrzeba kształcenia wykwalifikowanych kadr.
UWM, korzystając z tego programu, wzmacnia swoją pozycję jako ośrodka prowadzącego innowacyjne, podstawowe i stosowane badania naukowe oraz prace rozwojowe. Ponadto ściśle współpracuje z wiodącymi instytucjami naukowymi w Polsce i na świecie oraz z podmiotami gospodarczymi, organami państwowymi i samorządowymi.
— Regionalna Inicjatywa Doskonałości jest w dużej mierze zaprojektowana z myślą o współpracy międzynarodowej, a przy poprzedniej edycji zastała nas pandemia, która istotnie ograniczyła kontakty międzynarodowe. Na szczęście później udało się to nadrobić. To doświadczenie na pewno było bardzo pomocne, jeśli idzie o planowanie tego, ile osób wyjedzie do ośrodków zagranicznych oraz ile osób możemy zaprosić. Według mnie największą wartością jest to, że będziemy mieli środki na kontakty międzynarodowe, bo bez tego nie da się podnosić rangi uniwersytetu — dodaje prof. Jerzy Jaroszewski.
Zdobyte w poprzedniej edycji doświadczenie za bezcenne uważa również Anna Smoczyńska, dyrektorka Centrum Badań i Projektów UWM, kierowniczka projektu RID.
— Doświadczenie, jakie uzyskaliśmy podczas realizacji poprzedniej edycji programu RID, jest takie, że kluczowy jest kompetentny zespół merytoryczny, składający się z przedstawicieli poszczególnych dyscyplin naukowych. Usprawnia to realizację projektów i umożliwia najbardziej efektywne pozyskanie środków —zaznacza.
Wszystko wskazuje zatem na to, że edycja programu Regionalna Inicjatywa Doskonałości na lata 2024-2027 będzie kolejnym krokiem naprzód w rozwoju Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego – zarówno, jeśli chodzi o poziom naukowy, jak i kształcenie.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez