Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie w UI GreenMetric, czyli w rankingu najbardziej zielonych uczelni

2024-01-07 08:00:28(ost. akt: 2024-01-04 16:53:27)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie po raz kolejny został sklasyfikowany w międzynarodowym rankingu UI GreenMetric, który ocenia zaangażowanie uczelni w zagadnienia związane ze środowiskiem naturalnym i zrównoważonym rozwojem. UWM uplasował się w zestawieniu na 775. miejscu na świecie. Daje mu to 9. miejsce wśród polskich szkół wyższych i 3. wśród tzw. klasycznych uniwersytetów.
Metodologia rankingu UI GreenMetric zakłada ocenę zaangażowania uczelni w działania podejmowane z myślą o klimacie i środowisku (w tym dotyczące infrastruktury, transportu, zużycia wody i energii elektrycznej, gospodarowania odpadami) oraz ofertą edukacyjną i badaniami z zakresu zrównoważonego rozwoju. W 2023 roku w rankingu sklasyfikowano 1183 uczelnie z 84 krajów.

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski otrzymał najwięcej punktów w obszarze „Otoczenie i infrastruktura” (67,67 proc. maksymalnej liczby punktów, 391. miejsce na świecie), „Śmieci” (66,67 proc., 482. miejsce) oraz „Edukacja i badania” (61,11 proc., 737. miejsce). Łączna ocena w sześciu obszarach pozwoliła UWM na zajęcie 775. miejsca w UI GreenMetric 2023.

Jeśli pod uwagę weźmie się tylko polskie uczelnie sklasyfikowane w rankingu, to Uniwersytet Warmińsko-Mazurski zajmuje w takim zestawieniu 9. miejsce. W podziale na poszczególne kategorie wygląda to następująco:

Otoczenie i infrastruktura – 5. miejsce w Polsce;
Energia i zmiany klimatu – 15. miejsce;
Śmieci – 6. miejsce;
Woda – 6. miejsce;
Transport – 8. miejsce;
Edukacja i badania – 10. miejsce.
Na czele rankingu UI GreenMetric 2023 znalazły się trzy europejskie uczelnie: Wageningen University&Research z Holandii, Nottingham Trent University z Wielkiej Brytanii i Umwelt-Campus Birkenfeld z Niemiec.

Ranking UI GreenMetric jest organizowany od 2010 roku przez Uniwersytet Indonezyjski. W porównaniu z 2022 rokiem UWM zajmuje nieco gorsze miejsce (wówczas była to 720. pozycja), ale zwiększyła się konkurencja, ponieważ w zestawieniu uwzględniono dodatkowe 133 uczelnie. Ranking UI GreenMetric cieszy się opinią jednego z najbardziej prestiżowych światowych rankingów uczelni oceniających je pod względem zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.

Niedawno Uniwersytet Warmińsko-Mazurski zadebiutował w QS World University Rankings: Sustainability. Debiut okazał się udany, bo UWM zajmuje 8. miejsce wśród 20 polskich uczelni sklasyfikowanych w tym rankingu. UWM konsekwentnie działa na rzecz wdrożenia celów wskazanych w "Agendzie zrównoważonego rozwoju do 2030 roku", którą nasza uczelnia przyjęła w 2022 roku.

Określa ona działania i zobowiązania, które są wyrazem troski o losy planety i jej mieszkańców. Za jej przygotowanie odpowiadał uniwersytecki Green Team. W ostatnim czasie Uniwersytet był także inicjatorem Forum Zielonych Uniwersytetów oraz podjął szereg działań na rzecz równości szans.