Tomasz Siemoniak: do Olsztyna powróci delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego

2023-12-31 17:32:38(ost. akt: 2023-12-31 18:02:34)

Autor zdjęcia: https://www.facebook.com/TomaszSiemoniakPL

— Podjęliśmy prace nad jak najszybszym przywróceniem zlikwidowanych przez rząd PiS delegatur Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w większości miast wojewódzkich. Szczególnie priorytetowe jest pilne odtworzenie delegatur ABW w Rzeszowie i Olsztynie — poinformował koordynator służb specjalnych Tomasz Siemioniak
I dodał: — Odwracamy skutki fatalnego i nieodpowiedzialnego zarządzenia premier Beaty Szydło z 2017 roku, którym zlikwidowała 10 z 15 delegatur wojewódzkich ABW. Trzeba podkreślić, że jednym z kluczowych zadań Agencji jest ochrona kontrwywiadowcza Polski.

To posunięcie skrytykował Stanisław Żaryn, były zastępca ministra koordynatora służb specjalnych w rządzie PiS. — Przez cały czas jednostki ABW istniały i działały, wbrew sugestiom p. Ministra. Reforma miała na celu odchudzenie biurokracji i przekierowanie większych sił na działania liniowe. Zapowiedziane zmiany mogą skutkować rozrostem administracji i mniejszą efektywnością. To byłoby złe — napisał na platformie X.

Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego istnieją teraz w Poznaniu, Katowicach, Gdańsku, Lublinie i Białymstoku, pod który podlega olsztyński wydział zamiejscowy.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) to służba specjalna powołana do ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i porządku konstytucyjnego Rzeczypospolitej Polskiej. Została utworzona 29 czerwca 2002 po rozwiązaniu Urzędu Ochrony Państwa, w miejsce którego utworzono dwie odrębne agencje: ABW i Agencję Wywiadu.

oprac. ih