Jakie zmiany czekają na emerytów w 2024 roku? Czy świadczenia wzrosną?

2023-12-31 12:12:48(ost. akt: 2023-12-31 12:19:53)

Autor zdjęcia: Freepik

Rok 2024 może być korzystny dla polskich emerytów za sprawą waloryzacji, dodatkowych świadczeń oraz wzrostu emerytury minimalnej. Jakie zmiany czekają na seniorów, czy zostaną wprowadzone nowe dodatki i co się będzie działo z wiekiem emerytalnym?
W 2024 roku na emerytów mogą czekać podwyżki. Mowa tu między przede wszystkim o waloryzacji. Z reguły następuje ona jedynie raz w roku (w marcu), jednak zgodnie z zapowiedziami, 2024 rok ma przynieść również drugą waloryzację. Jej szczegóły, póki co, nie są znane. Druga waloryzacja ma rzekomo nastąpić wtedy, gdy inflacja w pierwszym półroczu przekroczy 5 proc.

Emerytury stażowe stanowią temat dyskusji w polskim Sejmie, a ich wprowadzenie jest postulowane przez związki zawodowe, w tym niedawno przez "Solidarność". Projekt ustawy dotyczący emerytur stażowych już od pewnego czasu znajduje się w Sejmie, a ostatnio "Solidarność" zaapelowała o pilne przeprowadzenie pierwszego czytania tej ustawy, kierując się potrzebą uwzględnienia okresu składkowego jako kryterium przejścia na emeryturę.

Zgodnie z przygotowanym przez związki projektem ustawy, emerytury stażowe umożliwiłyby osobom osiągającym określony staż składkowy przechodzenie na emeryturę. W zaproponowanym projekcie 35 lat stażu składkowego dotyczyłoby kobiet, natomiast mężczyźni mieliby wymagane 40 lat stażu składkowego.

Aby uzyskać aktualne informacje na temat statusu tej ustawy i ewentualnych postępów w jej procedowaniu w Sejmie, zalecam śledzenie wiadomości i oficjalnych komunikatów związanych z pracą ustawodawczą w Polsce.

Co więcej, w przyszłym roku prawdopodobnie zostanie wprowadzona tzw. renta wdowia. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapewniła, że tego rodzaju świadczenie jest w planach jej resortu. Jednocześnie podkreśliła, że będzie ono wdrażane stopniowo.

Prognozy dotyczące marcowej waloryzacji emerytur wskazują na zależność od wskaźnika skorelowanego ze średnioroczną inflacją (konsumencką i emerycką) oraz wzrostem przeciętnego wynagrodzenia. Według różnych wyliczeń, przewiduje się, że ten wskaźnik może wynieść 12,3 proc. lub 11,4 proc. Co za tym idzie, emerytura minimalna mogłaby wzrosnąć z aktualnych 1588,44 zł do 1783,82 zł lub 1769,52 zł.

Jednakże, warto pamiętać, że są to jedynie prognozy, a ostateczny wskaźnik i faktyczny wzrost emerytur zostaną ogłoszone w lutym, gdy Główny Urząd Statystyczny poda dane dotyczące wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Dzięki tym informacjom beneficjenci emerytur będą mogli poznać rzeczywisty wpływ waloryzacji na swoje świadczenia.

Wiele emerytów obawiało się, że po zmianie rządu zostaną im odebrane 13 i 14 emerytury. Seniorzy mogą jednak spać spokojnie – okazuje się, że świadczenia te nadal będą wypłacane. Do ich otrzymania nie będą potrzebne żadne dodatkowe wnioski.

Informacje dotyczące 13. i 14. emerytur zostały zawarte w ustawie budżetowej na 2024 rok. O świadczeniach można przeczytać w uzasadnieniu. Zgodnie z jego treścią, zabezpieczone zostaną "niezbędne środki na kontynuację dotychczasowych działań z zakresu polityki społeczno-gospodarczej" – w tym wypłatę dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych dla emerytów i rencistów.