Straż Miejska w Olsztynie przypomina, kiedy zgodnie z prawem można używać fajerwerków

2023-12-30 15:00:00(ost. akt: 2023-12-29 15:01:08)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay

Do Sylwestra pozostało jeszcze kilka dni, ale niektórzy mieszkańcy Olsztyna zaczęli celebrować to święto zdecydowanie za szybko. Olsztyńska straż miejska przypomina, kiedy za strzelanie fajerwerkami nie grozi wysoki mandat.
Straż miejska przypomina, że zgodnie z Rozporządzeniem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 21 października 2013 roku, wyrobów pirotechnicznych wolno używać cztery dni w roku: 31 grudnia, 1, 13 i 14 stycznia.

Możliwe jest również używanie fajerwerków podczas imprez okolicznościowych, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu właściwego terytorialnie wójta, burmistrza lub prezydenta miasta oraz komendanta policji i komendanta Państwowej Straży Pożarnej, co najmniej 48 godzin przed planowanym ich użyciem.

Osoby, które zlekceważą obowiązujące przepisy mogą narazić się na poniesienie konsekwencji prawnych przewidzianych w kodeksie wykroczeń.

Za używanie petard poza wyznaczonymi dniami można otrzymać mandat w wysokości 500 złotych.

Dodatkowo, należy pamiętać, że nawet podczas zabawy sylwestrowej, policja może nałożyć mandat za zakłócanie spokoju, nieostrożne obchodzenie się z ogniem, nieprzestrzeganie przepisów przeciwpożarowych czy nieostrożne używanie materiałów wybuchowych.