Warmińsko-mazurskie podpisało umowę z BGK na finansowanie projektów Funduszy Europejskich dla Warmii i Mazur 2021-2027

2023-12-30 19:08:26(ost. akt: 2023-12-29 14:35:37)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego podpisał z przedstawicielami Banku Gospodarstwa Krajowego umowę na finansowanie projektów programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027. Do wzięcia jest blisko 500 milionów złotych.
Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Marcin Kuchciński poinformował, że jest to umowa o najwyższej wartości w historii wdrażania środków europejskich w tym regionie. Wynosi ona prawie 500 milionów złotych.

Blisko 70 milionów z tej puli są to pieniądze przekazane przez Ministerstwo Polityki Regionalnej jako środki zwrócone przez wcześniejszych beneficjantów programów. Pieniądze te powtórnie trafią na rynek. Wkład Unii Europejskiej to 425 milionów złotych.

— Cała pula blisko 500 mln zł trafi do BGK, który w imieniu samorządu województwa będzie następnie wyłaniał swoich partnerów operujących tymi środkami na rynku — powiedział Kuchciński i dodał, że o pieniądze te mniej więcej w połowie przyszłego roku, będą się mogły starać małe i średnie firmy, właściciele budynków użyteczności publicznej i - po raz pierwszy w historii - jednostki samorządu terytorialnego.

Wicemarszałek Miron Sycz doprecyzował, że dofinansowane będą mogły być cztery rodzaje projektów: transformacja cyfrowa MŚP, rozwój przedsiębiorczości, efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii.

— Beneficjenci otrzymają pożyczki, z których część będzie mogła ulec częściowemu umorzeniu — powiedział Sycz.

Pozostałe pożyczki mają być oprocentowane w sposób preferencyjny do pożyczek odstępnych na rynku.

Po podpisaniu umowy z samorządem województwa BGK ogłosi teraz przetarg na regionalnych operatorów pieniędzy. Fizycznie beneficjenci mają otrzymać pierwsze wypłaty w połowie 2024 roku. (PAP)

autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska