Helsińska Fundacja Praw Człowieka: sposób rozpoczęcia zmian w mediach publicznych budzi poważne wątpliwości prawne

2023-12-23 12:48:35(ost. akt: 2023-12-23 12:50:18)

Autor zdjęcia: PAP/Leszek Szymański

Sposób rozpoczęcia zmian w mediach publicznych budzi poważne wątpliwości prawne; niezbędne jest niezwłoczne podjęcie prac nad wprowadzeniem konstytucyjnego ładu prawnego - czytamy w komunikacie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
HFPC wydała w piątek komunikat odnoszący się do sytuacji w mediach publicznych. "Dotychczasowy sposób funkcjonowania Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej w jaskrawy sposób przeczył temu, czym powinny być media publiczne w demokratycznym państwie prawnym. Publiczna telewizja i radio w ewidentny sposób naruszały swój prawny obowiązek oferowania treści cechujących się pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością" - czytamy.

"W mediach tych niejednokrotnie miały miejsce również przypadki szykanowania zatrudnionych tam dziennikarzy i dziennikarek rzetelnie wykonujących swoje obowiązki zawodowe. Nie ulega więc wątpliwości, że media publiczne wymagają pilnych i gruntownych reform. Zdajemy sobie sprawę, że uwarunkowania polityczne i prawne bardzo utrudniają takie reformy. Nie możemy jednak nie zauważyć, że sposób rozpoczęcia zmian w mediach publicznych budzi poważne wątpliwości prawne" -czytamy w stanowisku fundacji.

Jak przypomniano, wedle komunikatu MKiDN zmiany w składzie władz mediów publicznych nastąpiły na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych. "Zauważamy jednak, że kwestia powoływania i odwoływania składów osobowych organów mediów publicznych regulowana jest obecnie w ustawie o radiofonii i telewizji oraz ustawie o Polskiej Agencji Prasowej. Przepisy regulujące kompetencję Rady Mediów Narodowych (RMN) w tym zakresie nie były bezpośrednio przedmiotem kontroli konstytucyjnej Trybunału Konstytucyjnego, ani nie były poddane badaniu co do zgodności z prawem międzynarodowym lub Konstytucją przez sądy krajowe, Europejski Trybunał Praw Człowieka lub Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej" - wskazano.

W komunikacie odwołano się również do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2016 roku. Jak wskazano, na podstawie wyroku "można wnioskować, że także regulacja kompetencji Rady Mediów Narodowych jest niezgodna z Konstytucją, ponieważ całkowicie pozbawia Krajową Radę Radiofonii i Telewizji wpływu na obsadę personalną organów kierujących działalnością spółek publicznej radiofonii i telewizji".

"W uzasadnieniu wyroku TK zauważył, odnosząc się do Rady Mediów Narodowych, że „wykreowanie nowego organu władzy publicznej i przekazanie mu pewnych kompetencji w sferze radiofonii i telewizji nie znosi bowiem obowiązku wprowadzenia przez ustawodawcę instrumentów umożliwiających wykonywanie przez KRRiT jej konstytucyjnie określonych funkcji”.

"Jednakże Trybunał Konstytucyjny orzekał, co do zmian prawnych wynikających z ustawy z dnia 30 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji, które przekazywały kompetencje obsady organów mediów publicznych ministrowi właściwemu do spraw Skarbu Państwa, i które poprzedzały ustanowienie Rady Mediów Narodowych" - przypomniano.

"Co więcej, stanowisko, zgodnie z którym decydowanie o obsadzie osobowej organów kierujących mediami publicznym leży w kompetencji członka rządu (ministra wykonującego uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa) budzi również poważne wątpliwości w świetle standardów konstytucyjnych. W uchwale z 13 grudnia 1995 r. o sygn. W 6/95 Trybunał Konstytucyjny zauważył, że kluczowym elementem zasady niezależności publicznej radiofonii i telewizji jest +uniezależnienie mediów publicznych od organów rządowych+" - czytamy.

W komunikacie wskazano również, że "stanowisko uznające kompetencje przedstawiciela rządu do odwoływania i powoływania członków organów kierujących działalnością spółek publicznej radiofonii i telewizji budzi również wątpliwości w świetle standardów Rady Europy". "Z tych powodów niezbędne jest niezwłoczne podjęcie prac nad wprowadzeniem konstytucyjnego ładu prawnego w dziedzinie mediów publicznych" - czytamy w komunikacie podpisanym przez prezesa zarządu Fundacji Macieja Nowickiego.

Resort kultury poinformował w środowym komunikacie, że szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz odwołał 19 grudnia br. dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Minister powołał też nowe Rady Nadzorcze spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek. Rada Mediów Narodowych i dotychczasowe zarządy spółek medialnych uznają działania Sienkiewicza za bezprawne.(PAP)

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ja. #3112795 27 gru 2023 16:30

  Cytować to trzeba CAŁY raport Fundacji Helsińskiej a nie wyrywać fragmenty bo wychodzi z tego całe kacze kłamstwo i manipulacja!

  odpowiedz na ten komentarz

 2. as. #3112672 23 gru 2023 23:36

  No właśnie - nawet Fundacja Helsińska zauważa, że działanie na podstawie uchwały oraz mianowanie zarządów publicznych spółek medialnych przez przedstawiciela rządu - jest działaniem niepraworządnym i nie daje ono żadnych szans na stworzenie obiektywnych i bezstronnych mediów publicznych...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. as. #3112655 23 gru 2023 23:08

  Helsińska Fundacja choć na pewno nie jest po stronie obecnej opozycji to jednak zauważa, że mianowanie prezesów publicznych spółek medialnych przez przedstawiciela rządu nie powinno mieć miejsca a tak właśnie zadziałał podpułkownik Sienkiewicz jako minister kultury. Ponadto stwierdzono, że uchwałą nie można zastępować ustaw. I tak wygląda praworządność w wykonaniu koalicji 13 grudnia...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. as. #3112647 23 gru 2023 22:50

  Pan podpułkownik Sienkiewicz zadziałał jak mu kazał Tusk i wyszło z tego to co zwykle... Skoro nawet Fundacja Helsińska stwierdza, że uchwałami nie można odwoływać ustaw oraz, że przedstawiciel rządu nie może powoływać członków organów kierujących działalnością publicznych spółek medialnych, to znaczy, że koalicja 13 grudnia zrobiła to na rympał. I pewnie zupełnym przypadkiem jest to, że w dniu wygaszenia sygnału TVP Info akurat UE uchwaliła pakt migracyjny... (oczywiście bez sprzeciwu Polski)...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz