Prawdziwie mazurska wigilia w Ełku

2023-12-24 12:00:00(ost. akt: 2023-12-21 15:27:02)

Autor zdjęcia: FWNiB

Na co dzień edukują i integrują lokalne społeczności. Uniwersytety ludowe wywodzą się z XIX-wiecznej Danii, ale współcześnie takie placówki funkcjonują również w Polsce. W piątek 8 grudnia w naszym mieście odbyła się wigilia Ogólnopolskiej Sieci Uniwersytetów Ludowych, której gospodarzem był Mazurski Uniwersytet Ludowy w Ełku.
Ogólnopolska Sieć Uniwersytetów Ludowych działa od 2018 roku i obecnie skupia kilkanaście placówek z różnych zakątków Polski. Spotkania takie, jak to w Ełku, dają możliwość poznawania się, wymiany doświadczeń i zacieśniania współpracy.

— Staramy się co roku organizować takie wydarzenia. W tym roku wydarzenie odbywa się w Mazurskim Uniwersytecie Ludowym, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni. Przyjechały tutaj uniwersytety ludowe z całej Polski. Wydaje mi się, że takie spotkania są bardzo ważne do podtrzymania współpracy, do podtrzymania idei grundtvigiańskiej. Do tego, abyśmy wspierali się nawzajem i działali jeszcze lepiej w najbliższych miesiącach, latach — mówił podczas spotkania w Ełku Jakub Mincewicz, prezes OSUL.

Nie zabrakło świątecznych życzeń i wielu ciepłych słów. Wieczór umilił gościom występ Mazurskiego Zespołu Pieśni i Tańca EŁK, który zaśpiewał piękne polskie kolędy. Coroczna wigilia jest już tradycją Ogólnopolskiej Sieci Uniwersytetów Ludowych. To jeden z nielicznych momentów w ciągu roku, w czasie którego uniwersytety z całej Polski mogą spotkać się w jednym miejscu, w tym przypadku – w Ełku. W wigilii uczestniczył również Artur Urbański, zastępca prezydenta miasta. Podkreślił, że wydarzenie jest dużym wyróżnieniem dla stolicy Mazur.

— Przede wszystkim wspaniałe jest to, że uniwersytety ludowe spotykają się dziś w Ełku na spotkaniu przedświątecznym. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jak sieć uniwersytetów ludowych rozrasta się w naszym kraju, jaką wartość wnoszą do lokalnych społeczności, jak wieloma zagadnieniami się zajmują. Myślę, że to ogromnie budujące, że w Ełku taki uniwersytet ludowy działa, że też stanowi istotną część tej rzeczywistości i edukacyjnej, i poznawczej. Pozostaje tylko życzyć wszystkiego, co najlepsze tej działalności, bo możemy tylko na tym skorzystać — mówił.

Mazurski Uniwersytet Ludowy w Ełku powstał w 2020 roku i działa przy Fundacji Wsparcia Nauki i Biznesu. Zasięgiem działań obejmuje Mazury i Warmię. Warto wspomnieć, że zjazd uniwersytetów ludowych po raz pierwszy we współczesnej historii tych placówek miał miejsce na Mazurach.