Olsztyn otwiera Centrum Zdrowia Kobiet

2023-12-22 18:00:00(ost. akt: 2023-12-21 15:15:57)

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

W Olsztynie powstanie Centrum Zdrowia Kobiet, które zapewni opiekę kobietom zmagającym się z różnymi problemami. Ma być zlokalizowane w szpitalu wojewódzkim w… kotłowni.
Kobiety będa miały w Olsztynie swoją placówkę medyczną. Będzie to zaawansowana technicznie poradnia ginekologiczno-onkologiczna. Ale nie tylko. Centrum ma zapewnić kompleksową opieki położniczą i ginekologiczną, a także ma wsparać kobiety walczące z nowotworami. Pomoc otrzymają również panie, które doświadczają przemocy.

— Wiem, że każda kobieta zasługuje na wyjątkową opiekę, dlatego w Centrum zapewniona będzie kompleksowa gama usług położniczych i ginekologicznych. Od rutynowych badań po indywidualne podejście do każdej pacjentki. Tu kobiety znajdą wszystko, czego potrzebują! — twierdzi Sylwia Jaskulska, wicemarszałek województwa odpowiedzialna za zdrowie. — Zdrowie psychiczne i duchowe są równie istotne jak fizyczne. Centrum będzie oferowało także profesjonalne wsparcie psychologiczne, dzięki któremu każda kobieta będzie mogła pokonać wyzwania z uśmiechem na twarzy. Bo razem możemy więcej! Nie trzeba będzie już przemieszczać się między różnymi lekarzami czy obiektami. W Centrum Zdrowia Kobiet znajdziecie wszystko, czego potrzebujecie w jednym miejscu. Badania, porady, wsparcie — wszystko pod jednym dachem. To nie tylko wygodne, to również nowoczesne podejście do zdrowia kobiet.
I dodaje: — To krok w Nowoczesność dla Warmii i Mazur. Jako Samorząd Województwa jesteśmy dumni, że możemy przyczynić się do poprawy zdrowia mieszkanek naszej pięknej krainy. To nie tylko nowa instytucja medyczna, to prawdziwy krok w stronę nowoczesności i troski o dobrostan kobiet. To dla mnie bardzo ważne, by Centrum powstało jak najszybciej i będę robiła wszystko co w mojej mocy by tak się stało.

Nowoczesna placówka miałaby powstać po adaptacji budynku nieczynnej kotłowni, która znajduje się na terenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie.

— Mając w kompleksie budynków szpitala, pomieszczenia, które stoją puste i niczemu nie służą, aż prosi się o to by coś z tym zrobić — zauważa Irena Kierzkowska, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie. — Centrum Zdrowia Kobiet, które mogłoby powstać w zaadaptowanej kotłowni to pomysł wart każdej walki i każdych pieniędzy. Nasze motto to „pacjent przede wszystkim”, dlatego zrobię, co w mojej mocy, by to Centrum powstało.

— W planach jest organizacja odpowiedniej przestrzeni diagnostycznej, terapeutycznej i profilaktycznej w jednym obiekcie w celu udzielania naszym pacjentkom kompleksowych świadczeń diagnostycznych, terapeutycznych, profilaktycznych, edukacyjnych i prewencyjnych. Przy wykorzystaniu specjalistycznej wiedzy, sprzętu, szerokiego wachlarza metod leczniczych stosowanych w szpitalu oraz dostępu do nowych świadczeń zdrowotnych pragniemy wspierać, wzmacniać i w razie potrzeby przywracać utracone zdrowie — poinformował szpital w mediach społecznościowych.

Podobna placówka działa przy Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach. Tam również w budynku po starej kotłowni otwarto zespół różnych poradni specjalistycznych, tworzących kompleksowe centrum opieki nad matką i dzieckiem. W Siedlcach koszt inwestycji wyniósł ponad 18 mln zł.

Przypomnijmy, że w 2022 roku na Warmii i Mazurach przeprowadzono 302 operacje z powodu złośliwych nowotworów ginekologicznych. To aż o  20 proc. więcej niż rok wcześniej. W Polsce rocznie obserwuje się około 16 tys. nowych zachorowań na raka piersi, z czego na województwo warmińsko-mazurskie przypada ponad 500. Natomiast mammografię powinno wykonać w tym roku około 100 tysięcy kobiet na Warmii i Mazurach.

ar