Rewolucja w mediach publicznych: Policja otacza budynek TVP na ulicy Woronicza

2023-12-20 17:20:39(ost. akt: 2023-12-20 17:27:16)

Autor zdjęcia: PAP/Kalbar

Dramatyczne wydarzenia mają miejsce przed siedzibą TVP, gdzie kordon policji został utworzony wokół gmachu przy ulicy Woronicza. Poseł Piotr Müller (Prawo i Sprawiedliwość) podzielił się nagraniem z incydentu w mediach społecznościowych, ostrzegając, że "Policja przygotowuje blokadę TVP". W swoim wpisie zaznaczył, że poprzedziło to "nielegalne powołanie władz spółek" w mediach publicznych. Sprawa dotycząca TVP jest w centrum uwagi od wtorku.
Obecnie policja nie zezwala na wejście dziennikarzom przed budynek TVP przy ulicy Woronicza. Tylko pracownicy stacji z odpowiednimi przepustkami mają dostęp - informuje dziennikarz Polsat News, który znajduje się na miejscu wydarzeń. O incydencie poinformował także były rzecznik rządu, przekazując informację za pośrednictwem platformy X. Nagranie, dołączone przez posła PiS, ukazuje formowanie się kordonu służb.

Müller przypomniał, że wcześniej doszło do istotnych zmian w mediach publicznych. Parlamentarzysta określił powołanie nowych władz spółek jako "nielegalne".

Przed godziną 11 Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało decyzję ministra Bartłomieja Sienkiewicza. Szef resortu odwołał prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A., Polskiej Agencji Prasowej S.A. oraz Rady Nadzorcze. Resort powołał się na sejmową uchwałę, jednocześnie uznał, że "zabezpieczenie Trybunału Konstytucyjnego nie jest prawnie wiążące".