Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie rozpoczął operacje robotem da Vinci

2023-12-20 17:30:13(ost. akt: 2023-12-20 15:48:58)

Autor zdjęcia: UM Olsztyn

W olsztyńskim szpitalu miejskim przeprowadzono dwie pierwsze operacje urologiczne z wykorzystaniem nowoczesnego robota medycznego da Vinci. Po świętach zaplanowane są kolejne zabiegi, tym razem ginekologiczne.
W środę (20 grudnia) na konferencji prasowej szpital miejski w Olsztynie poinformował, że rozpoczął wykonywanie zabiegów urologicznych i ginekologicznych z wykorzystaniem robota da Vinci. Z zabiegów mogą korzystać osoby, które lekarze do nich zakwalifikują, mogą być to mieszkańcy całego kraju.

Koordynator oddziału urologii i onkologii urologicznej dr Zbigniew Purpurowicz poinformował, że przy użyciu robota da Vinci jako pierwszych zoperowano dwóch mężczyzn w wieku 64 i 68 lat, obaj cierpieli na raka prostaty. Operacje odbyły się przed kilkoma dniami, pacjenci są już wypisani ze szpitala.

— Mam z nimi kontakt, czują się dobrze, wszystko jest w jak najlepszym porządku — powiedział dr Purpurowicz.

Koordynator kliniki ginekologii, ginekologii onkologicznej i położnictwa w szpitalu miejskim w Olsztynie Krzysztof Jabłoński zapowiedział z kolei, że po świętach zaplanowane są kolejne zabiegi z wykorzystaniem robota da Vinci.

— Będą to pacjentki z rakiem endometrium, czyli trzonu macicy — przyznał lekarz.

Zarówno Purpurowicz, jak i Jabłoński przyznali, że użycie robota medycznego zwiększa precyzję przeprowadzanych zabiegów, pacjenci szybciej zdrowieją i mają mniej powikłań. Lekarze wyrazili nadzieję, że będą możliwe kolejne zabiegi tego typu.

Szpital miejski w Olsztynie nie kupił robota da Vinci, urządzenie przywozi do szpitala na kilka dni w miesiącu zewnętrzna firma. Firma ta także zapewnia obsługę medyczną urządzenia, ale jednocześnie szkoli lekarzy ze szpitala miejskiego. Dyrektor szpitala Rafał Laszczak powiedział, że na razie umowa na wypożyczanie robota przewiduje takie działania na dwa lata, z możliwością jej przedłużenia.

— Ale będziemy robić wszystko, by kupić własnego robota. Medycyna będzie szła w tym kierunku i nie zamierzamy odstawać od czołówki — zapowiedział Laszczak.

Aby wypożyczanie robota dla szpitala miejskiego stało się możliwe urząd miasta wspomógł placówkę zakupem nowoczesnej myjki sterylizacyjnej, która służy do sterylizacji m.in. robota da Vinci. Poprzednia używana przez szpital się zepsuła.

— Bez tej myjki szpital nie mógłby dać kroku do przodu, ponieważ placówka służy naszym mieszkańcom zdecydowałem o sfinansowaniu tego zakupu — przyznał prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Zabiegi robotem da Vinci wykonywanie są w olsztyńskiej poliklinice, do zakupu robota przymierza się także szpital wojewódzki w Olsztynie.

źródło: PAP/ Joanna Kiewisz-Wojciechowska