GDDKiA otrzymała zgodę na naprawę drogi zużytą warstwą asfaltu
2023-12-20 19:31:08(ost. akt: 2023-12-20 15:58:40)
Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego udzielił zezwolenia na przetwarzanie odpadów destruktu asfaltowego, powstających podczas robót budowlanych związanych z remontem nawierzchni dróg ekspresowych S7 Olsztynek – Nidzica i S51 obwodnica Olsztynka.
Wspólna praca środowiska drogowego, przy czynnym udziale GDDKiA, zaowocowała wejściem w życie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 23 grudnia 2021 roku w sprawie określenia szczegółowych kryteriów stosowania warunków utraty statusu odpadów dla odpadów destruktu asfaltowego.
Rozporządzenie reguluje warunki, po spełnieniu których destrukt asfaltowy przestaje być odpadem i możliwe jest jego ponowne wykorzystanie jako pełnowartościowego materiału.
Podejście takie w zdecydowanym stopniu ułatwia zastosowanie w budownictwie drogowym tego materiału. Należy tylko pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej jakości i bezpieczeństwa, wynikającego z jego wykorzystania. Podjęte działania, usankcjonowane wprowadzeniem uregulowań prawnych, pozwalają na dużo łatwiejsze wykorzystanie destruktu, co z kolei przełoży się na uzyskanie wymiernych korzyści zarówno ekonomicznych, jak i środowiskowych.
Na początku bieżącego roku Oddziały GDDKiA zwróciły się do marszałków poszczególnych województw z wnioskami o wydanie zezwoleń na przetwarzanie odpadów destruktu asfaltowego.
— Pozwolenie jest ważne na 10 lat i zostało wydane w odniesieniu do konkretnych odcinków dróg. Jeśli ponownie będziemy chcieli używać destruktu do remontu innej drogi, ponownie będziemy występować o pozwolenie — powiedział Głębocki.
Dodał, że odcinki, które GDDKiA zamierza naprawiać, mają ponad 10 lat i występują na nich uszkodzenia nawierzchni.
Podczas remontu dróg GDDKiA nie położy ponownie zdartej i przetopionej warstwy asfaltu - zostanie ona wzbogacona innymi substancjami.
— Zastosowanie destruktu jako substytutu nowego materiału w kilkuletniej perspektywie wygeneruje znaczne oszczędności. W tym celu dążymy do tego, aby destrukt asfaltowy w maksymalnym stopniu zagospodarować na inwestycji, na której został pozyskany — poinformował Głębocki.
źródło: GO/ PAPJoanna Kiewisz-Wojciechowska
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
TomTom11 #3112563 | 79.187.*.* 21 gru 2023 13:55
Świetna wiadomość. Działalność Gddkia jest niezbędna dla poprawy naszych dróg. Super działanie. Należałoby zadać pytanie, czy przed wydaniem decyzji także Gddkia miało zezwolenie na zagospodarowanie odpadów? Z artykułu wynika, że nie. To jak to ma się działania zgodnie z obowiązującą ustawą o odpadach?
odpowiedz na ten komentarz