Kolejne drzewa w Olsztynie trafiły do rejestru pomników przyrody. Gdzie się znajdują?

2023-12-19 18:00:16(ost. akt: 2023-12-19 15:02:53)

Autor zdjęcia: UM Olsztyna

Olsztyńscy radni zdecydowali o objęciu specjalną ochroną kolejnych drzew na terenie stolicy Warmii i Mazur. To kolejny miesiąc, w którym podejmowane są tego typu decyzje.
Odznaczają się indywidualnymi cechami, które wyróżniają je wśród innych. Do rejestru pomników przyrody mogą trafić twory szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej.

— Tym razem ustanawiamy cztery pomniki przyrody — mówi dyrektorka Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Olsztyna, Ewa Łukasik-Błażejewicz. — Tą formą ochrony zostało objętych łącznie pięć drzew rosnących w różnych lokalizacjach na obszarze naszego miasta.

Te drzewa to: buk pospolity zlokalizowany przy pl. Trzech Krzyży (naprzeciwko Teatru Jaracza), lipę szerokolistną (ul. Konopnickiej, skwer przed kościołem), lipę drobnolistną wraz z podrostem dębem szypułkowym (ul. Kalinowskiego) i dąb szypułkowy (ul. 22 Stycznia w Park Centralnym - skarpa w rejonie skrzyżowania ul. Plater i ul. Kościuszki). O wpis trzech pierwszych z tych drzew do rejestru pomników przyrody wystąpili mieszkańcy Olsztyna.

Najbardziej imponującym drzewem spośród objętych ochroną jest lipa drobnolistna z okolic ul. Kalinowskiego. Jej pień ma obwód 505 cm - na tle drzewostanu w tej części miasta, wyraźnie wyróżnia się okazałymi rozmiarami. Drzewo ma ponad 200 lat, odznacza się dobrą żywotnością. Dąb szypułkowy rosnący w jej pobliżu samodzielnie nie spełnia kryteriów do uznania za pomnik przyrody, jednak jest drzewem towarzyszącym lipie, rośnie w jej rzucie korony, stąd ochroną objęto oba drzewa łącznie.

Poza tym buk pospolity rosnący przy ul. 1 Maja ma obwód pnia 313 cm i ponad 230 lat. Natomiast lipa szerokolistna, mimo iż nie osiągnęła pomnikowych parametrów pnia, kwalifikuje się do nadania jej statusu pomnika przyrody zarówno ze względu na walory przyrodnicze, estetyczne, kulturowe jak i historyczne.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. und #3112513 19 gru 2023 22:23

    A może przyrodnicy zmierzyliby obwód pnia dębu rosnącego na chodniku a częściowo na posesji przy ul. Rybaki nr chyba 20 lub obok. Ciekawie wygląda i jest potężny.

    odpowiedz na ten komentarz