Odblaskowa choinka stanęła przed Komendą Miejską Policji w Olsztynie. Mieszkańcy mogą ją rozebrać [ZDJĘCIA]

2023-12-19 15:59:18(ost. akt: 2023-12-19 14:31:28)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Komenda Miejska Policji w Olsztynie dołączyła do przedświątecznej akcji organizowanej w wielu jednostkach i zwróciła się z apelem do mieszkańców. Chodzi o elementy odblaskowe, które ozdobiły choinkę przed komendą. Każdy, może podejść i zabrać odblask ze sobą na dalszą, bezpieczną drogę.
Przed budynkiem Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie stanęła odblaskowa choinka. Drzewko przystrojone zostało przez policjantów i pracowników policji odblaskowymi, kolorowymi elementami.

Fot. Zbigniew Woźniak

— Zachęcamy do sięgania po elementy odblaskowe z naszej choinki i ,,ozdabiania” swoich ubrań, po to, aby świecić przykładem i być bezpiecznym uczestnikiem ruchu drogowego — mówią policjanci. — Podarujmy sobie prezent i zatroszczmy się o bezpieczeństwo. Choćby podczas wieczornego spaceru, wystarczy jeden element (odblask, światełko), aby osoba na drodze stała się widoczna ze znacznie większej odległości, nawet do około 150 metrów. Zwiększa to czas na reakcję w trudnych, zimowych warunkach pogodowych i może uratować czyjeś zdrowie i życie.

Fot. Zbigniew Woźniak

Odblask to nie tylko ozdoba, ale przede wszystkim element wpływający na bezpieczeństwo pieszego na drodze. Pozostawiony na dnie szuflady nie spełni swojej funkcji.

Fot. Zbigniew Woźniak

W 2023 roku od stycznia do połowy grudnia na terenie Olsztyna i powiatu olsztyńskiego doszło do 36 wypadków drogowych z udziałem pieszych. Zgodnie z prawem, każdy pieszy poruszający się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Fot. Zbigniew Woźniak

Szczególnie w tym przedświątecznym okresie, kiedy obdarowujemy najbliższe nam osoby - pamiętajmy, że najważniejszym prezentem dla każdego z nas jest życie i zdrowie. Dbajmy o nie, chociażby poprzez noszenie elementów odblaskowych, które znacznie zwiększają naszą widoczność.

Fot. Zbigniew Woźniak