Ikaria – grecka wyspa długowieczności
2023-12-19 13:44:59(ost. akt: 2023-12-19 13:49:34)
karia to mało znana grecka wyspa położona na Morzu Egejskim pomiędzy wyspami Mykonos i Samos. Według mitologii greckiej nazwa pochodzi od Ikara, który miał spaść do morza w pobliżu tej wyspy. Ma 255 km kw. powierzchni, a jej główną miejscowością i stolicą jest Ajos Kirikos. Miasto liczy ok. 300 lat i zachwyca swoim wyglądem. Wąskie brukowane uliczki, małe kawiarnie i restauracje dookoła głównego placu czy biegnące w górę kamienne schody stanowią kwintesencję tego śródziemnomorskiego miasteczka. Nad zatoką kaskadowo wznoszą się trzypiętrowe białe domy z ukwieconymi urokliwie balkonami. Wyspa liczy niecałe 9 tysięcy mieszkańców i nazywana jest wyspą długowieczności. Jej fenomenem jest to, iż co trzecia osoba osiąga wiek ponad 90 lat i nadal jest w pełni sił witalnych. Jaki jest sekret długowieczności Ikaryjczyków?
Zapewne powodów długowieczności jest kilka. Przede wszystkim mieszkańcy wyspy nigdy się nie spieszą i wręcz zapominają o zegarkach. Pod względem stanu zdrowia Grecy żyjący na tej wyspie biją na głowę innych Europejczyków. Zapadalność na choroby nowotworowe jest tam znacznie niższa niż w innych częściach Starego Kontynentu. Niewiele osób narzeka również na kłopoty z sercem czy demencje starczą. Radość, jaką czerpią Ikaryjczycy z lokalnych świąt i niespiesznego życia korzystnie wpływa na ich zdrowie. Co więcej Ikaria jest miejscem, gdzie bardzo silne jest poczucie wspólnoty. Jej mieszkańcy kierują się ważną zasadą wzajemnego wsparcia bez względu na okoliczności. Bardzo dbają o więzy rodzinne i utrzymują zażyłe kontakty, a często również prowadzą wspólne biznesy. Razem obchodzą lokalne święta, rodzinne imprezy czy jakiekolwiek uroczystości bawiąc się do białego rana. Uwielbiają tańczyć i śmiać się, wierząc, że jest to najlepsze antidotum na długie i zdrowe życie.
Wpływ na długowieczność ma z pewnością również zdrowa dieta bogata w warzywa (szczególnie fasolę), a uboga w wysoko przetworzone i tłuste produkty. Głównym pożywieniem mieszkańców Ikarii są ryby i owoce morza. Warto podkreślić, że prawie każdy posiada swój ogródek, w którym sam uprawia zdrowe owoce i warzywa. Posiłki gotowane na ich bazie doprawiane są za pomocą naturalnych greckich ziół. Zwykle ogranicza się spożywanie soli, a być może najważniejsze jest używanie królowej diety czyli oliwy z oliwek. To ona jest głównym składnikiem zdrowego tłuszczu, który w swoisty sposób wydobywa pyszny smak potraw. Dodaje się ją niemal do większości posiłków, ponieważ ma prozdrowotne właściwości. Oprócz tego, z uwagi na dużą zawartość błonnika, dania są dość sycące i smaczne. Ikaryjczycy uważają, że długie życie i dobre samopoczucie zapewnia im właśnie zdrowa dieta śródziemnomorska.
Ponadto prowadzą aktywny tryb życia i bardzo dużo spacerują. Sprzyja to utrzymaniu prawidłowej wagi i zapewnia właściwe funkcjonowanie układu krążenia nawet w podeszłym wieku. Często zamiast tradycyjnej medycyny stosują naturalne metody, a do lekarza chodzą tylko wtedy, gdy muszą. Co więcej, często ucinają sobie drzemki - szczególnie po obiedzie - więc są wyspani i pełni energii do późnego wieczora. Ciekawostką jest również fakt, że na Ikarii około 40 proc. mieszkańców nie pracuje. Podobno brak stresu związanego z pracą ma pozytywny wpływ na dobre samopoczucie, a ludzie cieszą się z tego, co już mają. Co prawda burmistrz wyspy obawia się, że niedługo na Ikarii będą mieszkać sami starzy ludzie, ale z drugiej strony cieszy go międzynarodowa sława wyspy. Ma także nadzieję, że będzie ona nie tylko coraz częściej odwiedzana przez turystów, ale stanie się również atrakcyjnym miejscem dla młodego pokolenia.
Atrakcje wyspy
Ok. 50 km na północny zachód od Agios Kirikos znajduje się mała wioska Armenistis. Zamieszkuje ją jedynie 70 osób, a w sezonie tłumnie oblegają turyści. Mimo to nic nie straciła ze swego oryginalnego uroku. Największymi atrakcjami są tu niewielki port i przepiękny kościół Agios Nikolaos (św. Mikołaja). Z łatwością można znaleźć tu kwatery, restauracje czy puby. Plaże otaczające wioskę należą do najpiękniejszych na wyspie.
Ok. 50 km na północny zachód od Agios Kirikos znajduje się mała wioska Armenistis. Zamieszkuje ją jedynie 70 osób, a w sezonie tłumnie oblegają turyści. Mimo to nic nie straciła ze swego oryginalnego uroku. Największymi atrakcjami są tu niewielki port i przepiękny kościół Agios Nikolaos (św. Mikołaja). Z łatwością można znaleźć tu kwatery, restauracje czy puby. Plaże otaczające wioskę należą do najpiękniejszych na wyspie.
Przy okazji odwiedzin Ikarii warto zajrzeć do malowniczej wioski rybackiej Efdilos. Położona jest ok. 35 km na północny zachód od Agios Kirikos i podobnie jak stolica wyspy ma zabudowę w formie amfiteatru dookoła naturalnej zatoki. Można tu znaleźć prawdziwe architektoniczne perełki, bielone kamienne domy i ukwiecone restauracje. Efdilos, to obok Armenistis najpopularniejsze centrum turystyczne na wyspie.
Jednak bez wątpienia największą atrakcją wyspy są plaże. Te najpiękniejsze i najchętniej odwiedzane znajdują się w promieniu około 50 km od Agios Kirikos. Piaszczyste i pokryte drobnymi białymi kamyczkami to rajskie zakątki, do których często jest dostęp tylko od strony morza. Do najpopularniejszych należą Kambos, Livadi, Messakti czy bardzo malownicza plaża o nazwie Nas. Co ciekawe, Ikaria ma również swoje… Seszele. Ta niezwykła, otoczona fantastycznie uformowanymi klifami plaża pokryta jest białymi kamyczkami i oblewana jest krystalicznie czystą, turkusową wodą. Mieszkańcy uwielbiają tą plażę ze względu na niezwykle relaksujący klimat i bajeczne widoki.
Dla tych, którzy mają w planach dożyć w zdrowiu długich lat, ta wyspa może być najlepszym przykładem na to, że jest to możliwe. Warto też zaplanować wyjazd do długowiecznych Ikaryjczyków, aby zarazić się od nich radością, spokojem i pozytywnym stylem życia. Na Ikarii, u miejscowych Greków można zgłębić tajniki długowieczności i spędzić atrakcyjne wakacje na jednej z piękniejszych wysp.
Anna Molęda – Kompolt
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez