Hazard wciąga również nieletnich. W Olsztynie odbywają się specjalne zajęcia

2023-12-16 20:02:00(ost. akt: 2023-12-15 15:30:10)

Autor zdjęcia: IAS Olsztyn

Jedne zlikwidują, na ich miejsc powstają kolejne. Walka z nielegalnym hazardem jest żmudna, ale bardzo potrzebna. Hazard bowiem jest szczególnie niebezpieczny dla ludzi młodych, również niepełnoletnich. Aby ich ostrzec przed zagrożeniem, Izba Administracji Skarbowej prowadzi w szkołach specjalną akcję.
Walka z nielegalnym hazardem, który niszczy niejedno życie, jest żmudna. O skali tego negatywnego zjawiska niech świadczą dane - od początku 2023 roku funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie zajęli 188 nielegalnych automatów do gier, w tym 37 zestawów komputerowych.

Grają nie tylko dorośli


Zjawisko to tym bardziej niepokoi, że dotyka także osoby niepełnoletnie. Dlatego Krajowa Administracja Skarbowa prowadzi akcję „Hazard? Nie daj się wciągnąć!”. Ma ona na celu zwrócić uwagę na problemy, które wynikają z nadmiernego korzystania z gier wśród dzieci i młodzieży, takie jak uzależnienie, problemy finansowe czy wyizolowanie społeczne. Ma też pokazać, z jakim ryzykiem wiąże się rozpowszechnianie gier online z elementami hazardu i typowych gier hazardowych.

Akcja skierowana jest do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Jej adresatami są także rodzice i nauczyciele.
Jak podkreślają eksperci, hazard jest szczególnie niebezpieczny dla młodzieży – nieświadomi zagrożenia młodzi ludzie traktują bowiem gry hazardowe jako niewinną formę rozrywki. Dlatego tematyka akcji uwzględnia również problem wykorzystywania internetu przez osoby organizujące nielegalne gry hazardowe.
Organizatorzy nielegalnych kasyn w internecie często oferują nowym graczom możliwość grania za darmo, aby ich zachęcić, a w konsekwencji uzależnić od gry za pieniądze. Popularnym zjawiskiem jest również oferowanie nagród w postaci wirtualnych żetonów, którymi gracze mogą posługiwać się podczas kolejnych gier. Witryny internetowe oferują różnego rodzaju nielegalne gry, w tym ruletkę i pokera, a kolorowa grafika z realistycznym dźwiękiem i obrazem mogą być bardzo atrakcyjne dla osób młodych.

Nie bez znaczenia pozostają też emocje gracza związane z rywalizacją. To wszystko sprawia, że hazard online, nawet bez pieniędzy, może być przez młodzież postrzegany jako wciągający i ekscytujący. Jednocześnie osoby niepełnoletnie są bardziej podatne na negatywne zjawiska płynące z Internetu, w tym uzależnienie od hazardu. Uzależnienie takie jest chorobą, której skutki dotykają nie tylko graczy, ale także ich rodziny i najbliższych.

Tysiące spotkań w setkach szkół


W ramach dotychczasowych akcji „Hazard? Nie daj się wciągnąć!” odbyło się w całej Polsce 8751 spotkań w szkołach. W spotkaniach uczestniczyło ponad 295 tys. uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem placówek oświatowych, a uczestnicy spotkań wysoko oceniali zarówno samą inicjatywę, jak i poziom prowadzonych zajęć.

— Izba Administracji Skarbowej w Olsztynie w roku szkolnym 2022/2023 wzięła udział w kolejnej edycji akcji edukacyjnej dotyczącej zwalczania nielegalnego hazardu „Hazard? Nie daj się wciągnąć!”. Akcja prowadzona jest od 2018 r. pod honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki — poinformowała nas asp. Marta Rosiak. — W tej edycji, podobnie jak w ubiegłorocznej, skupiliśmy się dodatkowo na elementach hazardowych ukrytych w grach komputerowych. W IAS Olsztyn prelekcje prowadziło 15 trenerów. Spotykali się z młodzieżą i nauczycielami z całego województwa warmińsko-mazurskiego. W minionym roku szkolnym przeprowadzili zajęcia dla ok. 1,5 tys. uczniów w oddziałach klasowych szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

W bieżącym roku szkolnym 2023/2024 funkcjonariusze nadal będą uczestniczyć w tej jakże potrzebnej akcji. — Otrzymujemy już wnioski ze szkół o przeprowadzenie prelekcji. Celem naszych działań edukacyjnych jest zmniejszenie liczby osób uczestniczących w nielegalnym procederze urządzania i prowadzenia gier hazardowych, w tym w internecie. Chcemy również podnieść świadomość młodych osób na temat zagrożeń, jakie niesie hazard. Kontakt ze szkołami w ramach akcji potwierdza przekonanie, że możliwość uzależnienia się od hazardu dzieci i młodzieży jest coraz większym zagrożeniem, również wśród nieletnich z terenu naszego województwa odkreśla przedstawicielka warmińsko-mazurskiej skarbówki.

Hazard niemal we wszystkich państwach na świecie podlega – bardziej lub mniej restrykcyjnej – regulacji prawnej. Jest ona dokonywana z uwagi na względy społeczne, w tym realne zagrożenie uzależnienia od niego. Również w Polsce urządzanie i prowadzenie gier hazardowych jest regulowane oraz nadzorowane przez państwo. Podstawowym aktem prawa, normującym ten obszar, jest ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. 2023, poz. 227)

Urządzanie i prowadzenie działalności w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych i gier na automatach jest dozwolone wyłącznie na zasadach określonych w ww. ustawie, która wprowadziła szereg warunków i ograniczeń dotyczących tej działalności. Zgodnie z tymi przepisami wstęp do ośrodków gier oraz do punktów przyjmowania zakładów wzajemnych dozwolony jest dla osób, które ukończyły 18 lat, a w grach hazardowych mogą uczestniczyć wyłącznie osoby pełnoletnie.

RAZ