Mieszkanka Bartoszyc została oszukana przez rzekomego pracownika platformy wiertniczej. Straciła setki tysięcy złotych

2023-12-15 17:03:25(ost. akt: 2023-12-15 15:18:30)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: policja

Ponad 375 tys. zł straciła mieszkanka Bartoszyc oszukana przez mężczyznę poznanego na portalu społecznościowym, który podawał się za pracownika platformy wiertniczej.
Kobieta przed pięcioma miesiącami nawiązała w sieci kontakt z nieznanym mężczyzną. Twierdził on, że jest Amerykaninem i ma na imię Lucas. Podawał się za pracownika platformy wiertniczej na Morzu Czarnym.

Według policji ich relacja z biegiem czasu stawała się coraz bardziej zażyła, a kobieta od sierpnia sukcesywnie pożyczała mu pieniądze. Oszust obiecywał przyjazd do Polski, spotkanie i zwrot pożyczek, jednak wcześniej potrzebował pieniędzy, bo rzekomo nie miał dostępu do swojego konta.

— Kobieta uwierzyła we wszystkie wymyślane przez niego bajki. Przelewała Lucasowi na leczenie, na hotel, na kaucję, bo miał zostać zatrzymany i na szereg innych pilnych potrzeb — poinformowała asp. Marta Kabelis. z bartoszyckiej policji.

Pokrzywdzona chciała przekazać mu kolejne kwoty, jednak zabrakło jej pieniędzy. Zwróciła się o pożyczkę do członka rodziny, który uświadomił jej, że padła ofiarą bezwzględnego oszusta. Dlatego zawiadomiła policję. W sumie straciła ponad 375 tysięcy złotych.

Policjanci przypominają, że należy być ostrożnym przy zawieraniu znajomości w sieci. Tzw. romantyczne oszustwa "na amerykańskiego żołnierza”, "na marynarza” czy "lekarza na zagranicznej misji" to kilka z wielu form działania przestępców wykorzystujących portale społecznościowe i komunikatory internetowe.

Przestępcy zawierają znajomość z przypadkowymi osobami. Gdy zdobędą ich zaufanie i sympatię, wyłudzają od nich pieniądze, stosując techniki wpływu i manipulacji.

Oszuści unikają rozmów telefonicznych, a ich konta mediach społecznościowych nie zawierają zwykle informacji osobistych, zdjęć z rodziną, miejsca pracy, czy zamieszkania.

źródło: PAP/ Marcin Boguszewski