środa, 1 kwietnia 2020. Imieniny Chryzamtyny, Grażyny, Zygmunta

Podziel się:

Podziel się:

Młodzież z Olsztyńskiego „Ekonomika” odwiedziła miejscowość Sumy na Ukrainie

Od 27 czerwca młodzież z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Olsztynie brała udział w międzynarodowym projekcie „Polsko – Ukraiński Business Play – następny poziom”. Został on przeprowadzony w miejscowości Sumy na Ukrainie. Ze strony ukraińskiej w projekcie uczestniczyła młodzież akademicka z Sumskiego Narodowego Uniwersytetu Rolnictwa w Sumach. Projekt został sfinansowany przez Polsko – Ukraińską Radę Wymiany Młodzieży z dotacji Ministra Edukacji Narodowej. Beneficjentem i realizatorem była Fundacja Rozwoju Warmii i Mazur.

Tegoroczna wymiana jest logiczną kontynuacją zeszłorocznego projektu, który przeprowadzony został w Poroninie. Zarazem jest to ewolucja istniejącego partnerstwa uwzględniająca całokształt zdobytego wcześniej doświadczenia i wyciągniętych wniosków. Tematem wiodącym tych dwóch międzynarodowych spotkań była przedsiębiorczość, jako skuteczny sposób na poprawę szans zawodowych młodzieży wkraczającej na rynek pracy.
Ponieważ projekt odbywał się u naszego wschodniego sąsiada rozpatrywane zagadnienia dotyczyły szczególnie ukraińskich uwarunkowań gospodarczych i społecznych. Ten wyjazd zakończył zaplanowany na dwa lata cykl wymian mających za zadanie przedstawienie młodzieży uwarunkowania prowadzenia działalności gospodarczej w obu krajach.
Głównym celem wymiany jest wspieranie aktywnych postaw obywatelskich wśród 36 osobowej grupy młodzieży akademickiej z Polski i Ukrainy. Zostało to zrealizowane poprzez interaktywne warsztaty symulujące prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Wykorzystano w nich interaktywną grę symulacyjną „Business PLAY” dostosowaną do realiów rynku ukraińskiego.
Oprócz spraw przedsiębiorczości, ekonomii i rachunkowości młodzież poznała również kulturę, historię i tradycje ukraińskie. Okazało się, że bliskość naszych narodów powoduje, że są one ze sobą nierozerwanie związane i stale się ze sobą przeplatają.
Pierwszym przystankiem był Kijów. Zwiedzaliśmy: główną ulicę Chreszczatyk z siedzibą mera miasta i Majdan Niezależności, czyli Plac Niepodległości, Zobaczyliśmy pomnik poświęcony założycielom miasta i poznaliśmy historię jego powstania. Podziwialiśmy panoramę miasta z mostu nad Dnieprem. Zobaczyliśmy wiele wspaniałych cerkwi i zielonych skwerów. Byliśmy pod najwyższą statuą w Europie – Matka Ojczyzna. Pani przewodniczka pokazała nam również wiele innych wspaniałych miejsc, obiektów i pomników. Byliśmy zachwyceni i już na początku wycieczki przekonaliśmy się o nierozerwalności naszych historii.
Dojechaliśmy do naszego głównego miejsca pobytu, miejscowości Sumy. Zajęcia z biznesu odbywały się na tutejszym Uniwersytecie. Początek zajęć to integracja młodzieży polskiej i ukraińskiej, oraz wzajemne poznawanie swoich krajów na podstawie krótkich prezentacji. Kolejnym punktem było zwiedzanie miasta Sumy. Okazało się, że jest to bardzo urocze miasto wojewódzkie. Jest tu dużo zieleni, fontann, cerkwi oraz bardzo ładna plaża, na której odpoczywaliśmy, regenerowaliśmy siły i rozgrywaliśmy mecze piłki siatkowej.
W ramach zapoznawania się z historią, kulturą i tradycjami udaliśmy się do Siczy Kozackiej. Tu spędziliśmy cały dzień, wykonując różne zadania związane z życiem dawnych Kozaków. Było strzelanie z łuków, jazda konna, kowalstwo, rzucanie nożami oraz ukraiński wspólny posiłek. Był krótki pokaz sprawności i walka na worki. Wszyscy się wspaniale bawili. W pobliskim lesie pokazano nam też góry kredowe, które wyglądały jak pokryte śniegiem w środku lata.
Zapoznano nas też z terenem Uniwersytetu, gdzie cały czas trwała gra biznesowa, która rozwijała się z godziny na godzinę. Zapoznaliśmy się z wydziałem prawa, techniki rolniczej i weterynarii. Byliśmy też w muzeum uniwersyteckim, gdzie były pamiątki z Polski i Olsztyna, co nas bardzo zaskoczyło. Zobaczyliśmy wiele wyszywanek i poznaliśmy ich historię i tradycje z nimi związane.
Odwiedziliśmy Sąd w Sumach, gdzie zastępca kierownika opowiedział nam o specyfice zawodu. Zobaczyliśmy salę rozpraw i porozmawialiśmy z sędziną, która właśnie przygotowywała się do kolejnej sprawy. Opowiedziano nam o specyfice prowadzenia przedsiębiorstw na terenie Ukrainy, ukraińskiej ekonomii i sprawach sądowych, które dotyczą zagadnień interesujących dla uczniów uczących się w klasach ekonomicznych.
Jedną z rozrywek, które są przerywnikiem w naszej grze biznesowej była nauka tańca. Było wiele zabawy i możliwości oderwania się od innych zajęć. Poznaliśmy cztery tańce ukraińskie, a był to również wspaniały element integrujący nasze grupy.
Kolejna wycieczka pokazująca historię, to wyjazd do miejscowości Baturin, gdzie odtworzono cytadelę będącą dawną hetmańską stolicą. Zobaczyliśmy też pałac Razumowskiego.
Końcówka projektu, to podsumowanie gry, w której rozwijaliśmy swoje wirtualne przedsiębiorstwa, była prezentacja firm, wręczenie nagród i oczywiście wspólna biesiada przy szwedzkim stole.
Uczestnicy projektu otrzymali również zadanie specjalne. Ich zadaniem było porozmawianie z mieszkańcami o współpracy ekonomicznej Ukrainy z Polską i dowiedzenie się, jak ta współpraca wpływa na warunki życia i rozwój ich kraju. Przy okazji rozdano ulotki dotyczące projektu i zrobiono zakupy na drogę powrotną do Olsztyna.
W długiej drodze do domu zrobiliśmy przerwę na zwiedzanie Lwowa. Tu pochodziliśmy po Starym Mieście, podziwialiśmy cerkwie i muzea, oglądaliśmy pomniki Mickiewicza i Tarasa Szewczenki. Naszą długą, ale bardzo ciekawą wyprawę zakończyliśmy przy Lwowskiej Operze.
Bardzo dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, dzięki którym mogliśmy poznać Ukrainę, jej zabytki, kulturę i tradycje. Zgłębiliśmy też wiedzę o ekonomii i rachunkowości oraz poznaliśmy specyfikę prowadzenia przedsiębiorstw u naszego wschodniego sąsiada. Ta wiedza niewątpliwie będzie bardzo przydatna dla uczniów klas ekonomicznych, którzy brali udział w wymianie. Bardzo ważnym elementem naszego wyjazdu było również nawiązanie przyjaźni ze studentami z Sum oraz ich opiekunkami, którymi były panie Natalie: Volchenko i Klietsova. Opiekunem młodzieży z Ekonomika był Lech Wąsowski.
Największe podziękowania kierujemy w stronę pana Mikołaja Vaszczenko. To dzięki jego wielkiemu zaangażowaniu mogliśmy wspaniale spędzić dwa tygodnie wakacji. Poznaliśmy nowy kraj i wspaniałych, towarzyskich mieszkających tam ludzi.
ZSE
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: LW
Oceń artykuł:

(0)