Niedziela, 5 lipca 2020. Imieniny Antoniego, Bartłomieja, Karoliny

Podziel się:

Podziel się:

Mikołajkowe Dni Dawcy w Auchan

W 68 hipermarketach Auchan w całej Polsce odbywają się akcje rejestracji potencjalnych dawców krwiotwórczych komórek macierzystych do bazy Fundacji DKMS.

Fundacja DKMS wraz z Auchan Polska już jedenasty raz łączą swoje siły, zwiększając szansę na znalezienie dawców dla każdego pacjenta potrzebującego przeszczepienia. Dziesięć edycji wspólnego projektu zaowocowały zorganizowaniem ponad 408 akcji rejestracji na terenie sklepów Auchan. Podczas dotychczasowych Dni Dawcy Szpiku w Auchan do grona nowych potencjalnych dawców dołączyło 49 616 osób, a 125 z nich zostało faktycznymi dawcami, którzy dali szansę na nowe życie.
Akcja w Olsztynie odbywa się w dniach 8-9 grudnia w godzinach 10.00 – 18.00 w markecie Auchan przy Al. Sikorskiego 2b.
Statystyki WMDA (Światowej Organizacji Dawców Szpiku) są alarmujące: co 35 sekund ktoś na świecie zapada na nowotwór krwi. Pośród chorób dziecięcych choroba ta jest najczęstszą przyczyną śmierci. W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli właśnie nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku. Jedynie 25 procent pacjentów ma szczęście znaleźć Dawcę we własnej rodzinie. Większość przeszczepień odbywa się dzięki Dawcom niespokrewnionym, którzy jako ludzie dobrej woli zarejestrowali się, by bezinteresownie ratować życie każdego chorego, który potrzebuje przeszczepienia.
Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18, a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.
Rejestracja i przebadanie jednego dawcy to koszt 180 zł. Rejestracja w bazie jest bezpłatna. - Od początku istnienia Fundacji DKMS rozwijamy naszą bazę rejestrując kolejnych dawców m.in. dzięki darowiznom od osób indywidualnych i finansowemu wsparciu firm. Każda, nawet najmniejsza darowizna pozwoli nam pozyskać więcej potencjalnych dawców, dlatego podczas Mikołajkowych Dni Dawcy Szpiku w Auchan odbędzie się również zbiórka do puszek przy kasach. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na częściowe pokrycie kosztów rejestracji potencjalnych dawców zarejestrowanych podczas akcji z Auchan. Dziękujemy! Liczy się każde wsparcie – mówią przedstawiciele DKMS.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Tigrina
Oceń artykuł:

(0)