Niedziela, 12 lipca 2020. Imieniny Brunona, Jana, Wery

Podziel się:

Podziel się:

Czy byłaś już w galerii?

Gdy niedawno otwarto kolejną galerią handlową w Olsztynie często słychać było pytanie „Czy byłeś już w nowej galerii?” Za mojej młodości i czasów dzieciństwa galeria jednoznacznie kojarzyła się ze sztuką… Wtedy były tylko galerie sztuki. Kulturalnemu człowiekowi wypadało tam bywać, tak samo jak w teatrze czy muzeum. A teraz z czym kojarzy się galeria?

Od czasów mojej młodości wiele się zmieniło. Zdecydowanie więcej ludzi bywa w galeriach. Ale teraz galeria kojarzy się raczej z galerią handlową, czyli ze sklepem. Do Galerii Rynek Miejskiego Ośrodka Kultury na olsztyńskiej Starówce przychodzą osoby oglądać wystawy. Ale bardzo mało lub prawie wcale nie widać młodzieży. Kto ich nauczy rozumienia sztuki? Czy kto im pokaże, że słowo galeria może mieć inne znaczenie niż pasaż handlowy?

Jak dowiedziałem się od pani Alicji Kurzątkowskiej, Galeria Rynek (MOK) wyszła z nową propozycją edukacyjną, skierowaną do szkół. Warto podkreślić, że jest to oferta bezpłatna, nie ma biletów ani innych opłat. Bezpłatne obcowanie ze sztuką i to tuż przy ulicy. Kilka dni temu wysłane zostały listy do olsztyńskich gimnazjów i liceów, ale może warto z ofertą wyjść i do szkół pozaolsztyńskich?

Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie zwraca się do szkół z nową, bezpłatną ofertą edukacyjną pn. „Byłeś już w Galerii?”, kierowaną do uczniów. Zajęcia odbywać się będą w Galerii Rynek ul. Stare Miasto 24/25, a ich tematyka związana będzie z aktualnie prezentowanymi ekspozycjami. Zmiany wystaw w galeriach MOK odbywają się w cyklach miesięcznych. Prosimy o śledzenie wydarzeń kulturalnych MOK na stronie www.mok.olsztyn.pl w zakładce WYSTAWY.

Grupy zorganizowane Galeria Rynek MOK zaprasza od wtorku do piątku w godzinach 11.00-15.00. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja: tel. (89)527 31 37 lub e-mail: rynek@mok.olsztyn.pl

Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: St. Czachorowski oraz opublikowany na portalu Olsztyńska24: Czy byłaś już w galerii?
Oceń artykuł:

(0)