Quantcast

Wtorek, 20 października 2020. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Podziel się:

Podziel się:

Książki uwolnione, które mają zmieniać człowieka

Studenci kierunku dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze uwalniają książki i tworzą nowe półki bookcrossingowe w dość nietypowych miejscach. Tam, gdzie ich jeszcze nie było. Na przykład w restauracjach i małych wioskach. W miejscach na głębokiej prowincji i w miejscach, gdzie ludzie się spotykają. Dzieląc się zmieniają świat na lepsze.

Książka zbliża a dzielenie się ubogaca. Jest to dziedzictwo w szerokim sensie. Bo przecież nie samych chlebem człowiek żyje czyli nie samą materialnością.

Celem studenckiej akcji jest zachęcenie do zmiany postaw konsumenckich, do dzielenia się (nie tylko książkami) i do czytania a jednoczesne umożliwienia korzystania z książek tym, którzy nie mają do nich łatwego dostępu.

Przeczytanych książek nie musimy wyrzucać do pieca ani na makulaturę. Stare książki możemy ożywić, podzielić się nimi z kimś innym i podzielić się wrażeniami z ich przeczytania. Książki zbliżają ludzi w momencie czytania jak i w momencie dzielenia się nimi (i wrażeniami z przeczytanych pozycji).

Celem studenckiej jest ochrona środowiska czyli mniejsze zużycie surowców. Chcą wydłużyć czas użytkowania przedmiotów, na przykładzie książek. Dzielić się wiedzą i to podwójnie (fizycznie książkami a duchowo wiedzą i pomysłami).

Każdy może dołączyć do tej akcji. Dzielenie się ubogaca obie strony. Studenci chcą zmieniać świat na lepsze małymi krokami i zaczynając od siebie samych. Możesz dołączyć. W dzieleniu się książkami chodzi o coś więcej. Chcemy zmieniać postawy konsumenckie i postrzeganie świata. Zamiast kultury jednorazowości i szybkiej konsumpcji – trwałe i wielokrotnie wykorzystywane rzeczy.

Celem jest zmiana świadomości, stylu życia i codziennych nawyków. To taki przewrót kopernikański w myśleniu. Mikołaj Kopernik mieszkał na Warmii, nawiązanie więc do niego nie jest bezpodstawne. Poprzez akcję tworzenie nowych półek bookcrossingowych i uwalniania książek studenci chcą ułatwić dostrzeżenie problemów odpadów (konsumpcja towarów jednorazowych, rosnące wysypiska, śmieci zalęgające w lasach). Chcą pokazać i zobaczyć jak prostymi działaniami można to zmieniać. Im więcej osób tym większy sukces akcji.

Co możesz zrobić? Przeczytaj książkę. Uwolnij ją i przekaż dalej. Podziel się wrażeniami i zostaw swój ślad na naszym fanpejdżu. Zrób zdjęcie z książką i wyślij do nas, na facebookowy fanpage!

Inicjatorami i pomysłodawcami akcji są studenci kierunku dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Ale z pewnością dołączą i inni. Już dołączyli.

Inauguracja projektu w dniu 6 grudnia 2017 roku. W nawiązaniu do św. Mikołaja i znakomitej tradycji obdzielania się prezentami. Wtedy odbędzie się pierwsza zbiórka książek i uroczyste otwarcie nowych półek bookcrossingowych w Pluskach, Barczewie, Olsztynie.

Więcej informacji na stronie https://warmiobook.blogspot.com/
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: St. Czachorowski
Oceń artykuł:

(0)