W piątek półtorametrowy kamienny posąg, prawdopodobnie pamiątkę po plemionach pruskich, odkryli kętrzyńscy archeologowie. Do odkrycia doszło w miejscowości Poganowo, w powiecie kętrzyńskim. - Pod koniec prac wykopaliskowych naszą uwagę przykuł dziwnie wyglądający kamień. Teraz wiemy, że to tak zwana Baba Pruska - mówi z entuzjazmem Mariusz Wyczółkowski, archeolog.
- W życiu Prusów znaczącą rolę odgrywały konie - dodaje Izabela Mellin-Wyczółkowska, dyrektorka muzeum w Kętrzynie. - Zwierzęta te były nie tylko nieodzownym elementem ich życia codziennego, ale też kultu.
W tamtych czasach składano je w ofierze. W miejscu kultu pogan znaleziono i parę tysięcy końskich kości.
Jednak chłop, nie baba
Baby pruskie - to półtorametrowe kamienne bryły, które znaleźć można na ziemiach dawniej zamieszkiwanych przez dawnych Prusów. Jedna z teorii mówi, że przedstawiają pruskich wojowników ( a więc to mężczyźni , nie kobiety). Postaci mają zaznaczone z grubsza rysy twarzy, w prawej ręce trzymają róg (rytualne naczynie do picia), a niektóre u pasa mają miecz.
Wszystkie wykopane dotychczas przedmioty są tymczasowo przechowywane w Szkole Podstawowej w Bożem, gdzie archeolodzy mieszkają w czasie prowadzonych wykopalisk. - Z końcem sierpnia wszystko trafi do kętrzyńskiego muzeum - zapewnia dyrektorka muzeum.
Tu zostaną podjęte dalsze prace związane z badaniem i zabezpieczeniem znalezionych unikatów.
Dariusz Dzikowski