Spotkania z Poezją Dziecięcą

2008-06-18 00:00:00

XXVI finał wojewódzkiego konkursu recytatorskiego "Spotkania z Poezją Dziecięcą" odbył się tym razem 13 czerwca 2008 roku. Nie był to pechowy piątek ani dla uczestników, ani dla organizatorów. Wszystko przebiegało sprawnie i na wysokim poziomie.

Do Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie przybyło 70 miłośników poezji, którzy zostali wytypowani po eliminacjach rejonowych w powiatach. Oceniało ich jury w składzie: Leszek Grad przewodniczący, Jolanta Pastuszenko, Andrzej Lewicki i Beata Rogowska. Imprezę prowadziła Jadwiga Orzołek. Uczestnicy występowali w czterech kategoriach.

W kategorii klas I-IIII Kornelia Homoniec z Pisza zajęła I miejsce. Jurorów ujęła szczerą interpretacją wiersza "Kłamczucha" Jana Brzechwy. II miejsce zajęła Anna Wilemska z Nowego Miasta Lubawskiego, który wyrecytowała niełatwy wiersz "Ptasie radio" Juliana Tuwima. IIIĘmiejsce również z wierszem Juliana Tuwima "Lokomotywa" zajął Paweł Kellner zĘLidzbarka Warmińskiego. Ponadto jury wyróżniło: Agatę Pachulską z Lidzbarka Warmińskiego , Bartka Koczelę z Kętrzyna i Roberta Deniusza z Braniewa.

W kategorii klas IV-VI Marta Golubiewska z Miłomłyna zajęła I miejsce. Wiersz "Wędrówka" Danuty Wawiłow powiedziała tak, że całe jury miało dreszcze. II miejsce zajęła Zuzanna Nowotnik z Mrągowa z wierszem Joanny Papuzińskiej "Czarna jama", a III miejsce zajął Arkadiusz Gynżu z Olsztyna, który zaprezentował wiersz "Dyrektor i pomnik" Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Wyróżniono: Monikę Zajdzińską z Gródek, Barbarę Jakubowską zĘLubawy i Elizę Bielińską z Białej Piskiej.

W kategorii gimnazjalistów I miejsce zajęła Zuzanna Gąsowska z Działdowa, dojrzale interpretując Wisławy Szymborskiej "Monolog Kasandry" i fragment prozy Pablo Coelho "Weronika postanawia umrzeć", II miejsce zajął Mateusz Kryżba z Prątnicy, który przekonał wierszem Sergiusza Jesienina "List do matki" i prozy Bolesława Prusa "Omyłka", IIIĘmiejsce jury przyznało Katarzynie Osipuk z Olsztyna za wiarygodną interpretację niełatwego Zbigniewa Herberta "Domysły na temat Barabasza" i prozy Pablo Coelho "Alchemik". W tej kategorii wyróżnienia otrzymali: Marta Rusiłowicz z Lidzbarka Warmińskiego, Izabela Szczepańska z Iławy i Agata Jaśkowiak z Dąbrówki.

W kategorii: poezja śpiewana jury nie przyznało miejsc. Wyróżniło natomiast: Lidię Piekarz z Płoskini, Katarzynę Boczko z Sępopola i Karolinę Pniewską z Iławy.

Organizacja konkursu została jak co roku uruchomiona w styczniu. Od tego czasuĘ dzięki współpracy z powiatowymi centrami kultury przeprowadzono kolejno eliminacje: szkolne, gminne i powiatowe. Począwszy od pierwszego szczebla, wĘkonkursie wzięło udział ponad tysiąc uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Jest toĘjedno z większych przedsięwzięć o tym charakterze w województwie. Zdumiewające jest, że mimo tak wielu zmian cywilizacyjnych nie spada zainteresowanie recytacją. Świadczy o tym choćby coraz dojrzalszy dobór tekstów, większa kultura mówienia i staranność przygotowania. Organizatorem konkursu jest Towarzystwo Kultury Teatralnej Oddział w Olsztynie. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy, instytucji wspierających, w tym prezydenta Olsztyn, Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych, kuratorium oświaty w Olsztynie ta impreza trwa.
Jolanta Pastuszenko

Uwaga! To jest archiwalny artykuł. Może zawierać niaktualne informacje.